Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow SMOLEŃSK 12 arrow Super-szpieg [ruski] ginie przez Smoleńsk?
Sunday 31 May 2020 06:01:52.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Super-szpieg [ruski] ginie przez Smoleńsk? Drukuj Email
Wpisał: Anna Wiejak   
28.03.2012.

Super-szpieg [ruski] ginie przez Smoleńsk?

 

Anna Wiejak 2012-03-27 http://www.bibula.com/?p=54272

 

Wpływowy włoski tygodnik „L’Espresso” opublikował artykuł pt. „Polska masakra, w cieniu Putina”, w którym donosi, że zabójstwo, w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2010 roku jednego z najważniejszych uciekinierów z Rosji, byłego funkcjonariusza rosyjskich służb wywiadowczych SVR Siergieja Tretiakova, ma związek z mordem dokonanym na 96 przedstawicielach polskiej elity, w tym na prezydencie Lechu Kaczyńskim, podczas ataku przeprowadzonego przez służby Władimira Putina na polski samolot rządowy 10 kwietnia 2010 roku.

Autorzy artykułu wskazują, że międzynarodowi obserwatorzy nie wierzą w naturalną śmierć byłego funkcjonariusza SVR, który miał umrzeć na zawał serca (swego czasu podano, iż zmarł, zachłysnąwszy się kawałkiem mięsa). Miał on zaledwie 53 lata.

 

Super-agent posiadał niebezpieczną wiedzę?

 

To był jeden z najsłynniejszych tajnych agentów wszech czasów. Oficjalnie pracował jako dyplomata, w rzeczywistości jednak od dawna był pułkownikiem SVR, rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, która zastąpiła KGB po upadku Związku Sowieckiego. Pod osłoną dyplomatyczną kariera Tretiakova rozwijała się. Szybko zyskał kontrolę nad wszystkimi rosyjskimi operacjami wywiadowczymi w Nowym Jorku od 1995 do 2000 roku.

W 2000 roku wymknął się spod kurateli swoich mocodawców i przeszedł na stronę amerykańską, zadając Moskwie poważny cios. Jak wynika z opublikowanych 8 marca dokumentów WikiLeaks, zanim Tretiakov został zamordowany przez agentów służb Putina, korespondował pod pseudonimem „Towarzysz J.” z szefem Stratforu, jednej z agend CIA. W korespondencji dokonał rekonstrukcji wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. 12 dni po katastrofie konkludował: „Rosjanie mają takie plany (scenariusze), aby zabić innych zachodnich przywódców, które mogą być wykonane”. Tretiakov zwrócił przy tym uwagę, że złe stosunki między Władimirem Putinem a Lechem Kaczyńskim nie były tajemnicą. W czerwcu 2010 roku agent ginie w tajemniczych okolicznościach, a FBI, pod którego ochroną się znajdował, trzyma szczegóły dotyczące jego śmierci w ścisłej tajemnicy.

 

Artykuł ukazał się w najnowszym numerze “Naszej Polski” Nr 13 (856) z 27 marca 2012 r.

Za: Nasza Polska

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.