Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 138 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Wikipedia a lewackie kłamstwa i agentura arrow WIKIPEDIA CZYLI POPRAWIANIE RZECZYWISTOŚCI
Sunday 24 October 2021 12:10:08.35.
migawki
"Tajemnica stanu": Jaki procent pojedynczo zaszczepionych przyjęło drugą szprycę.
 
W Y S Z U K I W A R K A
WIKIPEDIA CZYLI POPRAWIANIE RZECZYWISTOŚCI Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
20.07.2008.

Gazeta Polska 16.lipca 08

WIKIPEDIA CZYLI POPRAWIANIE RZECZYWISTOŚCI

Maciej Marosz, 12-07-2008   http://www.niezalezna.pl/article/show/id/4775

Wikipedia - najpopularniejsze kompendium wiedzy w internecie - cenzuruje hasła związane ze służbami specjalnymi.

Gdy z najbardziej znanej internetowej encyklopedii znikło hasło „Współpracownicy służb specjalnych PRL”, autor - zaskoczony taką decyzją osób odpowiedzialnych za kształt Wikipedii - utworzył inne: „Osoby, które przyznały się do współpracy ze Służbą  Bezpieczeństwa PRL”. Postanowił on w ten sposób zawęzić zakres artykułu, skoro pierwszy napotkał na przeszkody. Jednak i tego hasła nie znajdziemy na stronach Wikipedii. Według autora, zostało ono 8 lipca arbitralnie skasowane przez użytkownika „Adamt”, podającego nieprawdziwe informacje, że taki tekst znalazł się wcześniej wśród stron do usunięcia. 

Czy to stygmatyzacja

W dyskusji nad losem kategorii "Współpracownicy... pojawiły się wpisy, że będzie ona osoby tu się pojawiające stygmatyzować. „O co chodzi z tym stygmatyzowaniem? - dziwił się użytkownik  „Poznaniak1975”.  – Przecież na innych Wiki [na stronach tworzonych przez społeczności innego języka - dop.red.] istnieją kategorie grupujące członków poszczególnych służb specjalnych, a z naszymi służbami ma być inaczej? Wiele notek odnośnie służb PRL, nawet uźródłowionych, próbuje się na pl.Wiki usuwać i "czyścić" tym samym życiorysy. A to przecież element naszej historii.”  –  stwierdził „Poznaniak1975”.

Zgodnie z regulaminem, przez tydzień od zgłoszenia kontrowersji związanych z kategorią "Współpracownicy", trwało głosowanie wikipedystów, czy tekst zostanie odwieszony, czy definitywnie usunięty. Głosować mógł zalogowany użytkownik Wikipedii, mający odpowiedni staż w tworzeniu haseł. Po zakończeniu głosowania ogłoszono, że ponad 60 proc. jego uczestników opowiedziała się za wymazaniem takiej kategorii. Przeciwnicy tworzenia tego hasła na stronach twierdzili, że brakuje dla niego jasnych kryteriów klasyfikacji kogoś jako współpracownika. Krytykom nie chodziło jednak o brak precyzji. Wskazywali oni na zasadniczą niemożność stwierdzenia, czy ktoś był, czy nie tajnym współpracownikiem. Użytkownik „Saper” napisał, że „nie da się takiego fragmentu biografii zamknąć w jedną kategorię typu jeden-zero”. Nie pomogło też przypominanie przez niektórych zwolenników tego hasła, że określenie współpracownika zawarte jest choćby w ustawie lustracyjnej z 2006 r.

Propagandysta Jaruzelskiego broni Michała Boniego?

 Równie zaskakujące zdarzenia na Wikipedii, jak teraz - po opublikowaniu książki „Wałęsa a SB” - miały miejsce po podaniu kandydatów na ministrów w rządzie Donalda Tuska. Wśród tych, którzy publicznie zabrali głos na temat powiązań ze służbami specjalnymi kandydata na ministra Michała Boniego, był profesor Mirosław Dakowski, który w latach 80. prowadził z Andrzejem Urbańskim podziemne wydawnictwo. Powiedział on, że współpraca Boniego z SB spowodowała wpadkę jednej z podziemnych drukarni. Zaraz po tym ktoś dopisał w biogramie profesora na Wikipedii informację o jego rzekomej współpracy z bezpieką. Ta sama osoba przekierowała odnośniki na stronie z biogramem na witryny pornograficzne.
Dakowski bezskutecznie interweniował u zarządzających Wikipedią. Nie chciano mu też udzielić żadnych informacji o osobie, która dopuściła się wpisu.
Kto dopisywał

Dopiero za pośrednictwem policji profesor dowiedział się, że komputer, z którego dokonano zmian, należy do płk. Lesława Wojtasika, znanego propagandystę z otoczenia gen. Jaruzelskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego Wojtasik kierował zespołem sztabowo-koordynacyjnym kontrolującym programy emitowane na antenie radiowej z wojskowego studia na ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Zapytany przez "Gazetę Polską" o zmiany w biogramie prof. Dakowskiego w internecie, Wojtasik odparł, że to osoba zupełnie mu nieznana. Potwierdził, że policja kontaktowała się z nim w tej sprawie, ale uważa to za nieporozumienie. Tymczasem z dochodzenia organów śledczych wynika jednoznacznie, że chodzi o numer IP zarejestrowany na jego nazwisko.
Wielu użytkowników internetu nie ma złudzeń co do neutralności Wikipedii i niezależności w kształtowaniu jej treści, także prof. Dakowski, który zwraca uwagę, że hasła "efekt cieplarniany" czy "antropogenne emisje CO2" są bezustannie zakłamywane, by wmawiać internautom istnienie tego efektu. - Na Wikipedii nie brakuje zdecydowanie stronniczych, wręcz hagiograficznych tekstów o Che Guevarze, inne znowu są wrogie wobec Ronalda Reagana - dodaje prof. Dakowski.

 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.