Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 91 gości
S T A R T arrow Podśmiewajki (zanęta...) arrow "bronki" i bzdety arrow Wałęsizmy lub wałęsaliki
Saturday 15 August 2020 22:29:31.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Wałęsizmy lub wałęsaliki Drukuj Email
Wpisał: BOLEK, wiki   
04.06.2012.

Wałęsizmy lub wałęsaliki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82%C4%99sizm

 – specyficzne powiedzenia i zwroty językowe pochodzące z publicznych wypowiedzi Lecha Wałęsy lub jemu przypisywane. Wiele z nich przeniknęło na dłużej do języka polskiego i współczesnej polskiej kultury.

Wałęsizmy zazwyczaj zapadają w pamięć przez formę zbliżoną do gier słownych – często mają charakter oksymoronów (wyrażeń wewnętrznie sprzecznych), bądź nawiązują do innych form językowych (np. przysłów). Profesor Jerzy Bralczyk, odnosząc się do słów Lecha Wałęsy, określił ten sposób ekspresji słownej następująco: "Jest językowym optymistą, wierzy, że słowa będą znaczyły to, co on chce. Jego specjalność to antonimy [...] początkowo było to bardzo ożywcze, wyzwalało z nowomowy politycznej. Ale potem się przejadło"[4].

Drugą przyczyną ich popularności jest niewątpliwie fakt, iż Lech Wałęsa jest postacią publiczną, która odegrała istotną rolę w czasie przełomowym dla państwa i narodu polskiego. Stąd z jego osobą i czynami wiąże się dla Polaków duży ładunek emocjonalny. Nadmierne stosowanie tego typu sposobu wysławiania się, bywa wymieniane jako jedna z przyczyn nieomal całkowitej klęski wyborczej Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich z 2000[4] - wynikało to nie tyle ze znużenia i niechęci społeczeństwa (były prezydent mówił tak zasadniczo od początku swojej kariery politycznej), ale z faktu iż metafory, porównania i słowne żarty zastępowały w coraz większym stopniu istotne treści lub argumenty, których w jego publicznych wystąpieniach zaczynało brakować[4].

Znane wałęsizmy

Wikiquote-logo.svg

Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Lecha Wałęsy

 • Jestem za, a nawet przeciw.[4]

Najbardziej znany wałęsizm.

 • Odpowiem wymijająco wprost.[4]
 • Zdrowie wasze w gardła nasze![1]
  • wypowiedziany: w czasie transmisji telewizyjnej ze sztabu wyborczego, po uzyskaniu informacji, że według prognoz Lech Wałęsa wygrał wybory prezydenckie w 1990 roku.

Trawestacja popularnego polskiego toastu: "Zdrowie twoje w gardło moje!"

 • Nie chcem, ale muszem![1]
 • Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te całkowicie udupiłem w sprawach społecznych... (przejęzyczenie; zamiast: utopiłem)[5]
 • Nie można mieć pretensji do Słońca, że kręci się wokół Ziemi.[1]
 • To pan w niedzielę wszedł tu jak do obory i ani be, ani me, ani kukuryku.[6]
  • wypowiedziany: w czasie drugiej telewizyjnej debaty prezydenckiej z 1995, tekst wypowiedziany pod adresem kontrkandydata Aleksandra Kwaśniewskiego, krytykujący jego zachowanie w studio przed debatą
 • Tonący brzytwy, chwyta się byle czego![1]
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.