Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 10 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Bluźnierstwa II arrow ŚWIĘTOKRADZTWO : Biskup Mediolanu i "młodzież" przed Światowym Dniem Młodzieży
Sunday 23 February 2020 02:49:10.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
ŚWIĘTOKRADZTWO : Biskup Mediolanu i "młodzież" przed Światowym Dniem Młodzieży Drukuj Email
Wpisał: biskup Mario Delfini   
29.07.2013.

ŚWIĘTOKRADZTWO : Biskup Mediolanu i „młodzież” przed Światowym Dniem Młodzieży

 

Światowe Dni Młodzieży okazją do liturgicznego relatywizmu?

 

Młodzież „koncelebruje” Mszę z biskupem Mediolanu!

 

26.07.2013, fronda

Tuż przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży [lipiec 2013 md] doszło do poważnego naruszenia liturgii, w którym uczestniczył biskup pomocniczy Mediolanu - Mario Delfini. Jak widać na poniższym zdjęciu, które obiegło katolickie blogi tradycjonalistów na całym świecie, młodzież podczas jednej z doksologii wraz z kapłanem wzniosła kielichy z Najświętszą Krwią Chrystusa.

Link do zdjęcia:

 

Rzecz miała miejsce w Sao Paulo podczas jednej z Mszy. Zdziwieni redaktorzy bloga Missa in Latino, skierowali w tej sprawie zapytanie do liturgisty diecezji mediolańskiej ks. Pierantonio Tremolady, który autoryzował do publikacji mailową wymianę zdań pomiędzy nimi.

W swoim mailu redaktorzy zwracają uwagę na niestosowność, która wynika z zaistniałej sytuacji. Ich zdaniem umniejsza to godności kapłana, który jako jedyny jest predysponowany do odprawiania Eucharystii. W swej stanowczej lecz zgodnej z zasadami szacunku krytyce, zwrócili oni uwagę na fakt iż zachowania tego nie można usprawiedliwić "chęcią umożliwienia młodzieży poczucia się bohaterami światowego tygodnia".

W odpowiedzi ks. Pierantonio Tremolada argumentował, że trudno obarczać winą za zaistniałą sytuację biskupa, że takie liturgiczne inicjatywy rodzą się czasem spontanicznie i dotyczą postronnych osób, a nie celebransa. Dopuszcza sytuację, że ktoś inny tę sytuację zaaranżował. Jednocześnie zarzucił on autorom maila, posłużenie się kolokwialnym językiem, który nie przystoi wielkości Eucharystii - chodziło o niefortunne sformułowanie "zrobić Eucharystię", jakie padło na końcu maila.

Nie odniósł się natomiast do meritum błędu i konsekwencji, jakie mogą z niego wynikać, a także do sugestii redaktorów, że z różnych źródeł słyszą oni o częstych przypadkach nadużyć w liturgii.

Missa in Latino donosi, że omawiane zdjęcie zostało usunięte z oficjalnej strony diecezji w Mediolanie - IncrociNews, zarówno z artykułu o ŚDM 2013, jak i z galerii zdjęć diecezjalnych.

MCC/MiL/TEF/breviarium.blogspot.com

Zmieniony ( 29.07.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.