Wyprzedażowy wrzesień [bessa] na GPW. Cały kwartał był jeszcze gorszy

Wyprzedażowy wrzesień na GPW. Cały kwartał był jeszcze gorszy

Michał Kubicki redaktor Bankier.pl 2022-09-30 https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyprzedazowy-wrzesien-na-GPW-Caly-kwartal-byl-jeszcze-gorszy-8415164.html

Piątkowa sesja zakończyła tydzień wyprzedaży na GPW. Wyznaczyła także koniec miesiąca i kwartału, które okazały się jeszcze bardziej spadkowe niż ostanie dni. Agencja Bloomberga kolejny raz określiła WIG20 najgorszym indeksem na świecie, wskazując główne przyczyny słabości w ostatnim czasie.

Sam piątek przyniósł nieco spokojniejszy dzień handlu, mimo że lokalnie kilka istotnych informacji pojawiło się na rynku. Na koniec dnia WIG20 stracił 0,16 proc. przy wzroście WIG o 0,23 proc. W niższych segmentach rynku sesja skończyła się na plusie dla mWIG40 (1,4 proc.) i sWIG80 (0,66 proc.) Obroty przekroczyły 1,02 mld zł, z czego 892 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia duże przeceny odnotowały wszystkie główne indeksy. WIG20 był niżej o 5,48 proc., a zaraz za nim był WIG (-4,39 proc.). mWIG40 oddał 3,41 proc., a o 3,53 proc. spadły notowania sWIG80.

Jeszcze więcej indeksy oddały na przestrzeni całego miesiąca. Wrzesień, jak przypominałem pod koniec sierpnia, jest najgorszym miesiącem dla rynków akcji. Rzeczywistość w tym roku nawiązała do statystycznych wyliczeń. Nie był jednak najgorszym miesiącem w tym roku dla WIG20, bo gorsze okazały się kwiecień (-12,89 proc.) i sierpień (-11,2 proc.). Od początku roku indeks blue chipów jest niżej o 39 proc. 

[bla, bla „fachowców”.. MD]

W perspektywie całego kwartału znów najgorzej radziły sobie największe spółki ze spadkiem o 19 proc., WIG w tym czasie oddał 14 proc., mWIG40 – 13 proc., a najlepszy sWIG80 był 8 proc. pod kreską.

Jako przyczyny tego stanu rzeczy agencja Bloomberg w nowym wpisie wymienia bezpośrednie sąsiedztwo konfliktu na Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarczy związany z dynamicznie rosnącą inflacją.

Nawet jeśli wyceny polskich spółek są już niskie, brakuje nam impulsu, który mógłby odwrócić negatywne trendy” – powiedział Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP, cytowany przez Bloomberga.

„Trudno spodziewać się szybkiego powrotu kapitału zagranicznego, bo inwestorzy nadal obawiają się ryzyka geopolitycznego i wpływu inflacji na polską gospodarkę” – dodał. Cały wrzesień był dla inwestorów przede wszystkim miesiącem pogłębiania dna bessy wszystkich indeksów. Najbardziej spektakularna była przecena WIG20, który po próbie obrony poziomów 1400-1410 pkt., zaczął wchodzić w strefę, gdzie mocniejsze wsparcie znajduje się dopiero przy covidowym dołku z marca 2020 r.

Nie ulega wątpliwości, że główny sentyment płynie z Wall Street, które wrzesień również zaliczy do fatalnych. Tam najważniejsze indeksy straciły (przed końcem piątkowej sesji) od 7,2 do 8,5 proc. w skali miesiąca. W nowym miesiącu nie ma zaplanowanego posiedzenia Fedu, ale zacznie się sezon wynikowy, który [bla, bla „fachowców”.. MD]