Kitajcy, wietnamcy, murzyny, ukraińcy, araby, polacy – w wieloletniej „zbrodni vatowskiej” gangu z Wólki Kosowskiej.
Kolejne zatrzymania członków gangu z Wólki Kosowskiej. Wpadł bankier grupy
12.05.2023, zatrzymania-czlonkow-gangu-z-wolki-kosowskiej
Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali kolejnych sześć osób w śledztwie dotyczącym międzynarodowej grupy przestępczej działającej w Wólce Kosowskiej. Gang zajmował się wystawianiem fałszywych faktur i praniem pieniędzy.
Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Pasieczyńska poinformowała, że zatrzymani członkowie grupy wprowadzali do obrotu fikcyjne faktury VAT.
– Tworzyli sieć firm, które wystawiały puste faktury dokumentujące zakup i sprzedaż artykułów tekstylnych oraz innych towarów – wyjaśniła.
– Fikcyjne spółki były rejestrowane na obywateli Ukrainy i Polski. Wśród członków grupy są m.in. obywatele narodowości polskiej, nigeryjskiej i wietnamskiej – wskazała.
Przypomniała, że to kolejne zatrzymania w sprawie tej międzynarodowej grupy przestępczej. – Na ślad jej działalności trafiono podczas jednej z kontroli w Wólce Kosowskiej – wyjaśniła.
Część się przyznała
Szóstka podejrzanych pięciu mężczyzn i kobieta są podejrzani są o wystawienie fikcyjnych faktur na kwotę 64,5 mln zł, w tym m.in. popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej”, a także przestępstwo prania brudnych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 14 mln zł – poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.
Wśród zatrzymanych jest kierujący grupą, ludzie ze ścisłego kierownictwa, a także osoba uchodząca za bankiera hinduskich grup przestępczych.
– Wobec podejrzanych, z których część przyznała się do popełnia zarzucanych czynów i opisała w wyjaśnieniach swój udział w procederze, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych – przekazał.
Wobec trzech podejrzanych złożono wniosek o tymczasowe aresztowanie.
Kilkudziesięciu podejrzanych
W śledztwie tym status podejrzanych mają już 34 osoby. – Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziły osoby narodowości m.in. polskiej, ukraińskiej i hinduskiej działała w latach 2017-22 w województwie mazowieckim – zaznaczył.
Członkowie grupy importowali towary z Krajów Dalekiego Wschodu, głównie drogą morską za pośrednictwem innych krajów strefy Schengen, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek, stworzonych na potrzeby wskazanego procederu, bez uiszczania należnych podatków.
=======================
Mazowsze. Płonie hala z tekstyliami w Wólce Kosowskiej Płonie hala wypełniona tekstyliami w Wólce Kosowskiej. Trwa akcja gaśnicza – wynika z informacji Straży Pożarnej. Na razie nie wiadomo, czy ktoś… zobacz więcej
==========================
– Następnie uzyskane ze sprzedaży towarów, głównie poprzez centrum handlowe w Wólce Kosowskiej, środki pieniężne, wraz z korzyściami wynikającymi z niezapłaconych podatków, były transferowane za pośrednictwem kolejnych spółek m.in. do Republiki Chińskiej, Hongkongu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dodał prokurator.
– Szacuje się, że łączną kwota wytransferowanych środków stanowi równowartość ponad 325 milionów złotych – uzupełnił.
Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi od roku do 10 lat więzienia. W przypadku przestępstwa tzw. zbrodni vatowskiej kary nawet do 25 pozbawienia wolności.