Mamy brązowy Medal w UE !! Na 27 państw !!

Bieguny biedy w Unii Europejskiej. Polska obecna w niechlubnym gronie

Damian Słomski 24 czerwca 2024, businessinsider/najbogatsze-i-najbiedniejsze-kraje-w-ue

Polska jest w trójce krajów Unii Europejskiej, w których majątek w przeliczeniu na pojedynczego dorosłego obywatela jest najmniejszy. Średnio pięciu Kowalskich ma razem tyle, co typowy Muller. Pocieszający jest fakt, że nie mamy poczucia większego zagrożenia ubóstwem lub wykluczenia społecznego niż inne kraje.

Zestawienie krajów UE według wielkości majątku
Zestawienie krajów UE według wielkości majątku | Foto: Damian Słomski/Business Insider, Artem Kontratiev / Shutterstock
  • Bieguny biedy w UE znajdują się w Europie Wschodniej i na Bałkanach
  • Najbogatsza nacja w przeliczeniu na osobę dorosłą jest ponad 10-krotnie zamożniejsza niż najbiedniejsza
  • Majątek na głowę dorosłej osoby w najmniej zamożnym kraju ekonomiści oszacowali na około 42 tys. euro, co daje blisko 180 tys. zł
  • W Polsce średnia nie jest wiele wyższa, ale widać bardzo dużą różnicę między tą miarą a medianą

Obywatele Unii Europejskiej niedawno wybrali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Teraz trwa walka o stołki i układ sił w nowym rozdaniu, co wyznaczy kierunki polityki na kolejne lata. Jednym z zagadnień, które może wkrótce wrócić, jest temat Europy dwóch prędkości i podziału na zamożniejsze i biedniejsze kraje?

Nie można udawać, że nie istnieje przepaść między niektórymi krajami. Dobrze pokazuje to raport poświęcony globalnemu bogactwu, opracowany przez ekonomistów szwajcarskich instytucji finansowych Credit Suisse i UBS, który na podstawie danych za 2022 r. pokazał, że najbogatsza nacja w przeliczeniu na osobę dorosłą jest ponad 10-krotnie zamożniejsza niż najbiedniejsza.