Ostatnia huta szkła z Lubelszczyzny upadnie? Pięć innych już nie działa. Zabójcze ceny gazu.

Ostatnia huta szkła z Lubelszczyzny upadnie? Za gaz płacą 11 mln zł

Źródło: MKA 05-07-2024, dlahandlu/ostatnia-huta-szkla-z-lubelszczyzny-upadnie-za-gaz

Ostatnia duża huta szkła, jaka została Lubelszczyźnie, walczy o przetrwanie. Zakład zatrudnia ok. 125 osób a jego wyroby są ceniony w kraju i na świecie. Ogromny wzrost rachunków za gaz wpędził firmę w zadłużenie. Ostatnia huta szkła z Lubelszczyzny upadnie? Za gaz płacą 11 mln zł

Edwanex to ostatnia huta szkła, jaka została Lubelszczyźnie

  • Poseł PO Krzysztof Bojarski apeluje do ministra rozwoju i technologii w sprawie upadku hut szkła wykończonych podwyżkami cen gazu.
  • Przez całą Polskę przetacza się fala upadłości przedsiębiorstw. Jedni borykają się ze spadkiem popytu i przytłaczającym wzrostem płacy minimalnej, innych wykańczają rachunki za prąd i gaz.

Edwanex to ostatnia huta szkła, jaka została Lubelszczyźnie, a którą na skraj bankructwa doprowadziły wzrosty cen gazu w latach 2021/2023.[Czemu nie piszesz o obecnej podwyżce cen?? md] Czy spółkę czeka upadłość? To byłby cios dla pracowników i regionu. Huta zatrudnia ponad 120 osób.

Produkują butelki dla alkoholi. Czeka ich upadłość?

Edwanex od ponad 40 lat zajmuje się wyrobem szkła. Tworzy szkło stołowe, dekoracyjne jak również butelki do alkoholi premium (m.in. dla marek Belvedere, Paprocky czy Aman Tequila). Huta wykorzystuje trzy metody produkcyjne: prasę automatyczną, automat dmuchający i produkcję ręczną. Jej wyroby są znane nie tylko w Polsce, ale także za granicą: na terenie Europy oraz w USA, Meksyku czy Japonii. Firma jest zdobywcą wielu nagród branżowych.

Rachunki za gaz w hucie szkła. W 2020 r. płacą 1,6 mln zł a dwa lat później 11,1 mln zł[ A TERAZ?? md]

Obecnie firma boryka się z problemami wynikającymi z ogromnych wzrostów cen energii. W zestawieniu trzyletnim rachunki za gaz firmy wyniosły: w roku 2020 – 1 692 962,32 zł; 2021 r. 5 182 035,59 zł i w 2022 r. 11 154 201,51 zł. [ A TERAZ?? w 2024?? md]

– Skok cen nośników energii zmusił hutę do dużych inwestycji w nowy system ogrzewania pieca szklarskiego. W podobnej sytuacji znalazły się inne energochłonne zakłady produkcyjne. Przeprowadzona w tym czasie reorganizacja PGNiG i przejęcie jej przez PKN Orlen pod rządami prezesa Daniela Obajtka były dla wielu podmiotów gospodarczych, w tym dla huty Edwanex, katastrofalne w skutkach. Poczynione wtedy przez Edwanex inwestycje wpłynęły na mniejsze rachunki za paliwo grzewcze, ale generowały inne koszty – spłatę kredytów i odsetek – pisze poseł Bojarski.

Ostatnia huta szkła na Lubelszczyźnie. Pięć innych już nie działa

Poseł dodaje, że znacząco wzrosły koszty pracy. Obecnie huta zatrudnia ok. 125 osób, w tym 25 Ukraińców, których wyszkoliła i zapewniła zakwaterowanie. O sytuacji na rynku producentów szkła świadczy też fakt, że huta Edwanex jest ostatnim zakładem pracy w tej branży na Lubelszczyźnie.

Jak wynika z danych firmy Edwanex, pięć innych hut szkła przestało istnieć – w Parczewie, Dubecznie, Dąbrowie, Krzywdzie, Chełmie.

Zakład w 2023 roku otrzymał wsparcie w wysokości 4 101 739,40 zł z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, reprezentowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety nie zrekompensowało to zadłużenia huty.