USA i Biden to ruskie onuce! USA znów [ciągle] kupują uran od Rosji.

USA znów kupują uran od Rosji. Takich liczb nie było od ponad roku

moneyusa-znow-kupuja-uran-od-rosji

Jak pisze niezależny rosyjski dziennik “Kommiersant”, w maju Stany Zjednoczone kupiły od Rosji wzbogacony uran za 209,5 miliona dolarów. To najwyższa wartość od marca 2023 roku.

USA znów kupują uran od Rosji. Takich liczb nie było od ponad roku
Joe Biden (Getty Images, Samuel Corum)

W maju Rosja wznowiła dostawy uranu do Stanów Zjednoczonych po tymczasowym zawieszeniu, które weszło w życie w kwietniu. Wolumen eksportu wyniósł 91,1 tys. ton. Kommiersant” – powołując się na amerykańskie biuro statystyk (United States Census Bureau) – wskazuje, że wartość transakcji była najwyższa od marca ubiegłego roku, kiedy Rosja dostarczyła Amerykanom wzbogacony uran o wartości 245,9 miliona dolarów.

USA znów kupują uran od Rosji

W sumie Stany Zjednoczone zakupiły w maju uran za maksymalną kwotę w historii – 987 mln dol. Chiny stały się głównym eksporterem wzbogaconego uranu (323,6 mln dol.). Na drugim miejscu znajduje się Francja (245,4 mln dol.), na trzecim Rosja.

Na początku maja władze USA przyjęły ustawę zakazującą importu nisko wzbogaconego uranu. Przepisy wejdą w życie w sierpniu. Rosatom uważa, że ​​takie sankcje są “destrukcyjne dla zrównoważonego funkcjonowania światowego rynku towarów i usług jądrowego cyklu paliwowego”. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi stwierdził, że takie działania [?? jakie?? md] są obecnie nierealne.