Podwyżka podatku VAT: – Unia nakazuje podatek VAT 5 %, a polski rząd chce zdzierać 23%.

Podwyżka podatku VAT: – Unia nakazuje podatek VAT 5 %, a polski rząd chce zdzierać 23%.

Na podst.: https://nczas.com/2022/12/17/nawet-niby-antypisowskie-media

Ustawa [—] była żywiołowo dyskutowana w studio. Poseł Bosak zasugerował, by zmienić temat na równie ważny, o którym jest bardzo cicho. Mianowicie

o podniesieniu od nowego roku stawek VAT na paliwa.

Przypomnijmy, że rząd tłumaczy to nakazem unijnym, tymczasem – jak kilkanaście dni temu ujawnił sam Bosak – Unia nakazuje podatek VAT 5 proc., a polski rząd chce zdzierać 23 proc.

Podwyższacie o 18 pp. podatek VAT na gaz, prąd i ciepło. Na przykład na gaz UE wymaga, by VAT był 5 proc. Poniżej 10 proc. podatek będzie zarówno w państwach bałtyckich, jak i w Niemczech czy Austrii– mówił Bosak.

To nie jest błaha sprawa. My powinniśmy o tym rozmawiać przez większość programu, a nikt tego nie porusza – podkreślał poseł Konfederacji.

Prowadzący debatę red. Andrzej Stankiewicz stwierdził, że do tego tematu „można wrócić w styczniu, gdy będą znane ceny”.

Realnie mamy jedne z najwyższych cen paliw w UE, bo rząd ma wpływ na koncerny paliwowe, którymi zdominowany jest nasz rynek, i wyciska Polaków jak cytrynę – wskazywał na skutki braku konkurencyjności.

Rząd kłamał w tej sprawie, jakoby musiał ze względu na naciski UE podnieść stawkę podatku VAT do 23 proc., gdzie zgodnie z prawem unijnym musi podnieść do 5 proc. Dopóki tych kłamstw nie zaczęliśmy nagłaśniać, to oni je rozpowszechniali przez wszystkie media – także tzw. „antypisowskie” media, które nie weryfikowały informacji płynących z rządu, tylko puszczały je dalej – podsumował Bosak.