Pozbądź się banknotów Danii, Szwecji i Norwegii. Już wkrótce ich nie wymienisz

Pozbądź się banknotów Danii, Szwecji i Norwegii. Już wkrótce ich nie wymienisz

pozbadz-sie-tych-banknotow

Zamieszanie z wymianą skandynawskich walut. Od niedawna polskie banki i część kantorów przestały przyjmować od klientów korony szwedzkie i norweskie. Powód? Banki centralne tych krajów przestały skupować swoje waluty w dużych ilościach zza granicy. To nie wszystko. Jak dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze Salon24.pl już wkrótce nie wymienimy tych pieniędzy również w kantorach.

Kraje skandynawskie nie przyjmują własnych banknotów i monet

Centrale banki Danii, Szwecji i Norwegii w związku z zapisami ustawy o „przeciwdziałaniu praniu pieniędzy” zaprzestały przyjmować własną walutę narodową w gotówce od wszystkich zagranicznych banków, partnerów i kantorów. Wyżej wymienione instytucje potwierdziły te informacje na swojej stronie internetowej.

Do 15 czerwca klienci Banku Pekao S.A. będą mogli jeszcze zdeponować w nim korony norweskie. Ale tylko pod warunkiem, że posiadają konto walutowe w tej walucie.

Oficjalnie wymiany tych walut są na razie “zawieszone”. W praktyce jednak nie wiadomo czy sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

“Wpłaty i wypłaty dla klientów indywidualnych w koronie norweskiej (NOK) będą czasowo niemożliwe. Od 15. 06. 2023 r. czasowo w naszych oddziałach nie będzie można wpłacać i wypłacać gotówki w koronie norweskiej z powodu wprowadzania ograniczeń w obrocie gotówkowym w Norwegii” – przekazał bank w oświadczeniu prasowym.

Uspokajamy, że obsługa konta i cyfrowa wymiana walut w bankach pozostanie bez zmian. Kłopot dotyczy jedynie obrotu skandynawskimi monetami i banknotami.