pch/usa-sad-najwyzszy-uniewaznil-genderowa-ustawe-to-koniec-startow-mezczyzn-w-kobiecych-dyscyplinach
Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 5 do 4 unieważnił ustawę Title IX, forsowaną przez prezydenta Joe Bidena oraz wiceprezydent Kamalę Harris.
Genderowe przepisy pozwalały na starty biologicznych mężczyzn w kobiecych dyscyplinach sportowych, ale również korzystanie z zaplecza sportowego tj. damskich toalet, akademików czy szatni.
Amerykańska ustawa nazywana Title IX była promowana i zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena. Popierała ją również wiceprezydent Kamala Harris. Oficjalnie miała ona wspierać osoby transseksualne i przeciwdziałać dyskryminacji. Jednak de facto była ideologicznym zagrożeniem, które zdecydowanie promowało gender w sporcie. Ostatecznie Sąd Najwyższy USA odrzucił i unieważnił niebezpieczną ustawę. Co jednak ciekawe, za jej utrzymaniem głosował konserwatywny sędzia Neil Gorsuch.
Gdyby ustawa nie została odrzucona, przepisy wprowadzałyby możliwość konkurowania w sporcie biologicznych mężczyzn z kobietami. Rywalizacja mężczyzn uważających się za kobiety stałaby się wypaczeniem ducha sportu i zaprzeczeniem obowiązujących w sporcie zasad. To jednak nie jedyne konsekwencje genderowej ustawy, promowanej przez duet Biden – Harris.
Przepisy Title IX pozwalałyby również na korzystanie z damskich toalet przez mężczyzn uważających się za kobiety. Transseksualiści mogliby również przebywać w damskich szatniach, a także akademikach i innych miejscach przeznaczonych tylko dla kobiet.
Genderowe przepisy miały wejść w życie pod płaszczykiem przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową, orientację seksualną oraz „ciążę lub inne powiązane warunki”. W zakwestionowanej ustawie po raz pierwszy w historii USA stwierdzono, że dyskryminacja ze względu na płeć obejmuje również „tożsamość płciową” konkretnej osoby.
Warto odnotować, że tuż przed decyzją Sądu Najwyższego USA, do organu wpłynęła petycja podpisana przez 102 kobiety uprawiające zawodowo sport. Reprezentowały one 26 amerykańskich stanów i apelowały o zablokowanie groźnej, genderowej ustawy.
Autorki petycji argumentowały, że testy sprawności fizycznej pokazują, że istnieje różnica między mężczyznami i kobietami w każdym wieku.
„Coraz większa liczba kobiet i dziewcząt doświadcza upokarzającego i szkodliwego doświadczenia bycia zmuszaną do rywalizacji z mężczyznami identyfikującymi się jako osoby transpłciowe w kategorii sportów kobiecych” — napisano w dokumencie sportowców.
„Trudno wyrazić ból, upokorzenie, frustrację i wstyd, których doświadczają kobiety, gdy są zmuszane do rywalizacji z mężczyznami w sporcie. To publiczne zawstydzenie i cierpienie, wykluczenie z własnej kategorii kobiet” – wskazano w piśmie do Sądu Najwyższego.
Źródło: FOX News WMa