Waza z Bronocic sprzed 5500 lat
Opublikowano przez Białczyński Marian Nosal – https://bialczynski.pl/2018/12/04/marian-nosal-waza-z-bronocic-sprzed-5500-lat
W 1976 r., czyli ponad 40 lat temu, podczas wykopalisk prowadzonych na terenie dużej neolitycznej osady w Bronocicach nad rzeką Nidzicą odkryto ceramiczną wazę z dekoracją-rysunkiem, który jest najstarszym znanym dowodem używania pojazdu kołowego na świecie. A na końcu tego tekstu będzie fotoreportaż „Jesień Bronocic, czy Wiosna już nadchodzi?” z pobytu w Bronocicach współczesnych i o tym, jak Bronocice powinny wyglądać. Zapraszam.
Wieś Bronocice znajduje się między miastami Buskiem-Zdrojem i Krakowem na linii północny wschód-południowy zachód oraz między Miechowem i Nowym Korczynem na linii północny zachód-południowy wschód.
Czyli w centrum historycznym południowej Polski.
Wiek wazy z Bronocic szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635 do 3370 lat przed nasza erą.
Czyli pięć i pół tysiąca lat!
!!
Badania sąsiadujących kości zwierząt wykazały nawet datowanie 4725 ± 50 lat p.n.e. [1]
„… Podczas gdy piktogramy przedstawiające dwukołowe wozy kultury Uruk (dotychczas uznawane za najstarsze znane przykłady ukazujące wóz) są o dwa wieki późniejsze. …” [1]
„…Piktogramy z Uruk oznaczające sanie i wóz (ok. 3100-3050 r. p.n.e.)…” [2]
Waza przez archeologów zaliczana jest do kultury pucharów lejkowatych.
Kultura ta powstała na terenie Kujaw, czyli w centrum Polski, pod wpływem oddziaływania kultury lendzielskiej na lokalne podłoże mezolityczne.
Nazwa Kultury Pucharów Lejkowatych związana jest z charakterystycznym kształtem naczyń z brzuścem baniastym i szeroko rozchylonym, lejkowatym kołnierzem.
I co najwazniejsze Kultura Pucharów Lejkowatych związana była z ludnością o charakterystycznych dla Słowian i Staroeuropejczyków haplogrupach Y-DNA R1a oraz I1 i I2.
Dlatego uważajcie, czy nasi „polscy naukowcy” i dziennikarze obcych, ale polskojęzycznych mediów nie zechcą przypisać znaleziska Celtom, Germanom, wpływom Sumeryjskim i każdemu, kto tylko się nawinie, niezależnie od tego, czy jest w tym sens, byle by to tylko nie byli nasi przodkowie.
Razem z wazą znaleziono szczątki turów.
Otarcia na rogach tych zwierząt pozwalają przypuszczać, że to właśnie tury mogły być pierwszymi w dziejach ludzkości zwierzętami pociągowymi.
Największą zagadką naukową tego artefaktu jest to, że polska nauka, polski system edukacji i polska prasa nie robią nic, aby tę rewelację archeologiczną i historyczną naprawdę rozpropagować.
Przecież czterokołowy wóz z dyszlem, czy bez, jest wynalazkiem epokowym w dziejach całej ludzkości!
więcej u źródła: http://slowianieiukrytahistoriapolski.pl/archeologia/znaleziska_archeologiczne/waza_z_bronocic/index,pl.html
================================
Wóz ciągnięty przez tury sprzed 5.5 tys lat.
Na podst.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Waza_z_Bronocic
Waza z Bronocic – ceramiczna waza z rysunkiem interpretowanym jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635–3370 p.n.e.[1] i zaliczana jest do kultury pucharów lejkowatych. Obecnie przechowywana w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (zwiedzającym udostępniona jest jedynie kopia). Odkrycie
Naczynie odkryto w 1976 podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie dużej neolitycznej osady w Bronocicach nad Nidzicą w województwie świętokrzyskim, około 50 km na północny wschód od Krakowa. W latach 1974–1980 prace prowadził tam prof. Janusz Kruk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN i Sarunas Milisauskas ze State University of New York w Buffalo.
Dekoracja
Ornament przedstawia symbolicznie najważniejsze elementy prehistorycznego środowiska przetworzonego przez człowieka. Najistotniejszą częścią dekoracji jest pięć wizerunków przypominających wóz. Przedstawiają one czterokołowy pojazd z dyszlem dla zwierząt pociągowych. Linie łączące koła prawdopodobnie reprezentują osie. Koło pośrodku być może symbolizuje pojemnik na zbiory.
Inne rysunki przedstawiają drzewo, rzekę oraz schemat, który może symbolizować pole z krzyżującymi się drogami/rowami lub plan wioski.
Wizerunek na wazie jest najstarszym znanym wyobrażeniem pojazdu kołowego na świecie. Dowodzi, że pojazdy kołowe były znane w Europie Środkowej już w IV tysiącleciu p.n.e. Ciągnęły je prawdopodobnie tury (szczątki tych zwierząt znaleziono razem z wazą). Rogi zwierząt z Bronocic miały otarcia sugerujące, że były obwiązane sznurem tworzącym prawdopodobnie coś w rodzaju jarzma przyrożnego.
===============================
mail:
Ok. 5700 lat temu artysta umieścił na glinianej wazie rysunek wozu z czterema kołami. Dokonał tego twórca mieszkający na terenach dzisiejszej Polski.
Uważa się, że jest to pierwszy rysunek pojazdu zaprzęgowego, jaki wykonano w historii ludzkości. Jeśli tak, to znaczy, że pradawni mieszkańcy terenów naszego kraju znali i używali koła, zanim odkryły go najstarsze cywilizacje ludzkości!