Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 96 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow obrona NIEPODLEGŁOŚCI, demonstacje arrow To jedyny kraj, któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku
Wednesday 23 September 2020 20:43:42.30.
migawki
 

  26.09.20 Bielsko Biała – comiesięczna Msza święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

26.09.20 Kielce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

27.09.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

25/26.09 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. CII – czyli sto drugie !!

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
To jedyny kraj, któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku Drukuj Email
Wpisał: Jacek Bezeg   
15.08.2014.


To jedyny kraj, któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku. Jak zareagował? „Wyzwania nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wlk. Brytanii”http://niezlomni.com/?p=17277
Rzadko przywoływanym faktem jest, że od odzyskania niepodległości Polska wypowiedziała wojnę tylko jednemu krajowi, i to wyłącznie de iure. Miało to miejsce w 1941 r., ale Japonia wyzwania… nie przyjęła.


Przed II wojną światową oba kraje mocno ze współpracowały, i to na wielu płaszczyznach. Najlepiej rozwijała się współpraca wywiadów. Oba kraje miały wspólny cel: pozyskiwanie informacji na temat ZSRS.


Ale po wybuchu II wojny światowej sytuacja zmieniła się.

Po ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 Niemcy wypowiedziały wojnę USA, a te zaangażowały się do walki na wszystkich frontach. Wojnę Japonii wypowiedziała także Wielka Brytania i jej sojusznicy – w tym także Polska. Decyzja została podjęta pod presją aliantów, bo głosów sprzeciwu nie brakowało. Józef Beck pytał retorycznie:


Cóż może dać Polsce wypowiedzenie wojny Japonii?


Jak zareagowała Japonia? Ówczesny premier Japonii − Hideki Tōjō powiedział:


Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.


Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Tym bardziej, że stan wojny między Japonią a Polską trwał formalnie do… 1957 roku, kiedy to podpisano Układ o przywróceniu normalnych stosunków między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Krajem Kwitnącej Wiśni.


Podczas 16 lat konfliktu doszło do… 0 (słownie: zero) starć między armiami obydwu krajów. Co więcej, polscy agenci podróżowali po świecie dzięki paszportom dyplomatycznym Mandżuko (kontrolowanego wówczas właśnie przez tych „wrogich” Japończyków), a wywiady obu krajów współdziałały w najlepsze.

 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.