Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 14 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow GAZEM arrow Korupcja blokuje poszukiwania gazu łupkowego
Wednesday 04 August 2021 03:10:36.40.
W Y S Z U K I W A R K A
Korupcja blokuje poszukiwania gazu łupkowego Drukuj Email
Wpisał: NDz   
15.10.2014.

Korupcja blokuje poszukiwania gazu łupkowego

 

Kto zyskuje na poszukiwaniach gazu?

 

[Gazprom , kochanieńki, jeśli nie wiedziałeś.. ]

 Korupcja  sięga najwyższych kręgów w państwie. Jest silnie również zakotwiczona w ministerstwach, urzędach...

 

13 października 2014 naszdziennik

 

Korupcja blokuje poszukiwania gazu łupkowego w Polsce – ocenił Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK i były minister sprawiedliwości. Zdaniem komentatorów, jeśli obecne tempo badań naszych złóż nie przyspieszy, to prace badawcze zakończą się dopiero za 20 lat.

– Pokazaliśmy pewne korupcjogenne mechanizmy, które funkcjonowały w Ministerstwie Ochrony Środowiska w kontekście zarówno skromnej obsady osób, które się tymi sprawami zajmowały, jak i niestety związków z potencjalnymi inwestorami o innym charakterze niż charakter urzędnik – petent. Po naszym raporcie życie dopisało zakończenie w postaci przedstawienia przez prokuraturę zarzutów urzędnikom z Ministerstwa Ochrony Środowiska – powiedział w „Informacjach dnia” w Telewizji Trwam Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

– Korupcja w Polsce wedle mojej oceny jest dużo większym problemem, niż wydaje się to publicystom, politykom czy funkcjonariuszom służb badających tematy korupcyjne. Na szczęście w 2006 roku powstało Centralne Biuro Antykorupcyjne  co jest zasługą rządów Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to w ostatnich wypowiedziach Najwyższej Izby Kontroli znajdujemy wprost informacje o tym, że korupcja – i patologie z nią związane  – sięga również do kluczowych projektów ze względu na bezpieczeństwo energetyczne państwa – tłumaczy Maks Kraczkowski, poseł PiS.

 Jak wyjaśnia poseł, takim projektem jest poszukiwanie i wydobycie na przemysłową skalę gazu łupkowego. Korupcja to wielki problem, tym bardziej że po kolejnych odsłonach afer urzędniczych i politycznych, pomimo tego, że ewidentnie są osoby winne nadużyć i zaniedbań lub opóźnień, nie ma skazanych.

– To świadczy o tym, że problem korupcji  sięga najwyższych kręgów w państwie na różnych szczeblach jego funkcjonowania. Jest silnie również zakotwiczony w ministerstwach, urzędach i jest to problem powszechny, z którym należy walczyć. Ustawa z 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne  i ustawy szczegółowe – te samorządowe, te dotyczące urzędników czy posłów czy szerzej parlamentarzystów – wymagają przeglądu – apeluje Maks Kraczkowski i dodaje: – Ostatnie wypowiedzi Najwyższej Izby Kontroli przekonują mnie co do tego, że skala korupcji w Polsce jest tak duża, że blokuje rozwój gospodarczy, a nawet może wpływać na opóźnienie wielkich projektów energetycznych.

Tymczasem z opublikowanego dzisiaj raportu Komisji Europejskiej na temat dotacji i kosztów energii w UE wynika, że na odnawialne źródła energii trafia największa część środków przeznaczanych przez kraje wspólnoty na wsparcie publiczne w sektorze energii. Komisja podkreśliła, że jest to pierwsze tego typu zestawienie, zastrzegając, że w wielu przypadkach kraje unijne niechętnie ujawniają takie dane. Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger podkreślił, że raport ten jest „pierwszym krokiem” do tego, by poznać wielkość pomocy publicznej w ostatnich latach w tej dziedzinie.


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.