Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 39 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow aborcjoniści; w szklance; eutanazje arrow Dlaczego popieranie in vitro jest grzechem?
Sunday 31 May 2020 08:12:39.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Dlaczego popieranie in vitro jest grzechem? Drukuj Email
Wpisał: ks. prof. Stanisław Warzeszak   
09.07.2015.

Dlaczego popieranie in vitro jest grzechem?

Odpowiada ks. prof. Stanisław Warzeszak

2015-7-9 pch24

 

Popieranie ustawy o in vitro to zgoda na zabijanie ludzkich zarodków. W innych okolicznościach nazywamy to aborcją. A odbieranie życia to ciężki grzech – mówi w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” ksiądz profesor Stanisław Warzeszak, wykładowca teologii moralnej i krajowy duszpasterz służby zdrowia.

 Ustawowa regulacja zapłodnienia pozaustrojowego jest kolejnym światopoglądowym importem zza granicy, który próbuje na polski grunt przeszczepić coraz mocniej liberalna koalicja PO-PSL do spółki z parlamentarną lewicą. Wszystko w ramach „cywilizowania” i „europeizowania” Polaków. Jednak niezależnie od pięknych deklaracji polityków, którzy głoszą swoje poparcie dla życia, głosowanie za ustawą o in vitro to grzech. Wyraźnie wyartykułował to ks. prof. Warzeszak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

 - Popieranie ustawy, która dopuszcza selekcję, mrożenie, a w konsekwencji zabijanie ludzkich zarodków, to moralne przestępstwo. To zgoda na działanie, które w innych okolicznościach nazywamy aborcją, czyli niszczeniem życia. Odbieranie życia to grzech – mówi duszpasterz.

 Politycy, którzy głosowali lub zagłosują za projektem, mają na sumieniu grzech ciężki. Świadomie i dobrowolnie zerwali oni duchową i moralną łączność z Kościołem. Ci posłowie nie powinni przystępować do Komunii świętej. [Są ekskomunikowani  ipso facto md]

Dotyczyć to będzie także Bronisława Komorowskiego gdyby podpisał ustawę. - Biskupi tłumaczyli, na czym polega zło tej propozycji, nikt więc nie może powiedzieć, że nie miał świadomości, co poparł, a o przymusie też nie może być mowy – dodaje ksiądz Warzeszak, który przytacza przykład amerykańskich biskupów. Zapowiedzieli oni, że nie udzielą Komunii Świętej politykom popierającym aborcję. Jak powiedzieli, tak zrobili.

 Ksiądz profesor przypomina, że ekskomunika to termin z prawa kanonicznego i został przewidziana m.in. dla popierających aborcję oraz udzielających się przy niej. Ta reakcja prawna Kościoła nie funkcjonuje w wypadku in vitro [?? md] , jednak popieranie go jest grzechem i to czynionym publicznie.

 Osoba głosująca za projektem oczywiście może powrócić do Komunii z Kościołem. Aby to uczynić polityk powinien nie tylko wyspowiadać się, ale i publicznie odciąć się od popierania in vitro. Grzech był publiczny, takie musi być także odcięcie się od niego.

 - Zgorszenie polega na tym, że moje postępowanie pociąga innych i czyni ich gorszymi. Jeśli ktoś twierdzi, że jest katolikiem, jest za życiem i dlatego będzie promował in vitro, to ewidentnie gorszy tych, którzy zaczną go naśladować i twierdzić tak samo. To jest wyjątkowo perwersyjne, że ludzie przyznają się do katolicyzmu, ale publicznie twierdzą co innego, niż naucza Kościół. To skandaliczne – zauważa wykładowca teologii moralnej.

 Jak podkreśla duchowny, ustawa o in vitro zaproponowana przez rząd nie zawiera ograniczeń umożliwiających jej zaakceptowanie przez katolików. Chodzi o brak zakazu zamrażania i niszczenia ludzkich zarodków, co było w projekcie Jarosława Gowina. Jego pomysły zostały odrzucone a niewykluczone, że parlament przyjmie liberalne rozwiązanie, które nie chroni ludzkiej godności.

 - Poczęcie dziecka na drodze in vitro narusza porządek prokreacyjny – twierdzi ksiądz profesor. Jego zdaniem metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest zła także w wypadku gdy nie niszczy się zarodków. Prawo naturalne dotyczy nie tylko katolików, a wszystkich ludzi. - Emanuel Kant, który nie był katolickim filozofem, stwierdził, że życie ludzkie jest taką wartością, że człowiek powinien być traktowany zawsze jako cel sam w sobie a nie jako środek – dodaje ks. Warzeszak.

 Źródło: „Gość Niedzielny”  MWł

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.