Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 96 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow GAZEM arrow Gazowiec z LNG z Rosji do USA - zawraca na środku Atlantyku
Sunday 26 September 2021 12:38:41.40.
migawki

Niewolnik VAT-euszek o „karach” do UE: Mamy tu twarde stanowisko i stać nas na poniesienie finansowych kosztów tych absurdalnych i niesprawiedliwych względem obywateli Polski żądań.

W mediach m
ichałki. Czy to cisza przed burzą, czy też jesteśmy w oku cyklonu? Widać sens pojęcia Ogłuszające Milczenie.
================
Niedawno Minister Pandemii zapowiadał czwartą falę - na przełom sierpnia i września. A według najnowszych wyliczeńma ona nas "zalać" w połowie listopada, gdy będą, jak co roku, słoty, przeziębienia,chrypki i grypki...

 ===============

 
W Y S Z U K I W A R K A
Gazowiec z LNG z Rosji do USA - zawraca na środku Atlantyku Drukuj Email
Wpisał: Iwona Trusewicz   
19.01.2018.

Gazowiec z LNG z Rosji do USA - zawraca na środku Atlantyku

http://www.rp.pl/Gaz/180119053-Gazowiec-z-gazem-z-Rosjizawraca-na-srodku-Atlantyku.html

Iwona Trusewicz


Statek przewożący do USA partię rosyjskiego skroplonego gazu, nagle zawrócił na środku Atlantyku. Nie wiadomo, dlaczego.

Chodzi o gazowiec Gaselys należący do francuskiego koncernu energetycznego Engie. Jak dowiedziała się agencja Bloomberg, statek wypłynął z brytyjskiego terminalu LNG Isle of Grain w hrabstwie Kent. Gazowiec miał dostarczyć rosyjski gaz z zakładów Jamał LNG do amerykańskiego terminalu Everett pod Bostonem. Spodziewany tam był 22 stycznia.

Dziesięć dni temu gazeta Kommersant i portal LNG World News podały, że gaz w Rosji kupił malezyjski gigant paliwowy Petronas (Petronas LNG UK Ltd.). Surowiec został przewieziony przez rosyjski lodowy gazowiec  „Christophe de Margerie” na Wyspy. I tam przepompowany na Gaselys.

Odbiorcą końcowym gazu na terenie USA jest francuski Engie, który już miał zamówione moce do regazyfikacji 6,9 mld m3 rocznie w terminalu Everett. Dostawy miały mieć związek z silnymi mrozami na wschodnim wybrzeżu USA. Spowodowało to gwałtowny wzrost cen surowca. LNG na rynku spotowym USA stał się droższy niż w Azji, która dotąd płaciła najwięcej, ze względu na obecność największego importera - Japonii. 

Jednak jak wynika z danych o ruchach statków na Atlantyku, gazowiec zmienił kurs na powrotny na środku oceanu i teraz płynie do hiszpańskiego portu Algeciras w Andaluzji. Jak zauważa Bloomberg - właściciele ładunku, jeżeli nie są zobowiązani dostarczyć LNG do określonego portu zgodnie z warunkami kontraktu, mogą skierować go w inne miejsce, w zależności od sytuacji na rynku. Takie jednak wypadki zdarzają się rzadko. 

W Engie SA nie komentują sytuacji z nagłą zmianą kursu swojego gazowca. 

==============================


O tej, zabawnej czy strasznej sprawie „pomieszania kierunków” transportu gazu, pisałem przed tygodniem tu: U.S. may get LNG import from Russia despite sanctions

Zmieniony ( 19.01.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.