Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 12 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ks. Jacek Bałemba arrow Elementy ascezy nieodzowne
Sunday 23 February 2020 01:49:12.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Elementy ascezy nieodzowne Drukuj Email
Wpisał: Sacerdos Hyacinthus   
18.02.2018.

Elementy ascezy nieodzowne

Sacerdos Hyacinthus

https://sacerdoshyacinthus.com/2018/02/16/elementy-ascezy-nieodzowne/

W czasach zamętu powszechnego niezbędnym elementem ascezy jest precyzja intelektualna, którą św. Tomasz z Akwinu postulował i realizował: distínguere – rozróżniać. Umysł ludzki jest zdolny do odróżniania prawdy od fałszu. Umysł ludzki oświecony wiarą jest zdolny do odróżniania dogmatu od herezji.
W czasach zamętu powszechnego można zrozumieć zagubienie szerokich mas, ponieważ od ponad pięćdziesięciu lat niejeden element doktryny, niespójny z odwiecznym nauczaniem katolickim, podaje się jako katolicki.

Należy zatem – nieodzownie! – podejmować osobistą lekturę niezmutowanych treści katolickich, które Kościół Katolicki od wieków nieomylnie przekazywał. Biblioteka ‘58 jest w czasach zamętu powszechnego najwyższą koniecznością.
Św. Wincenty z Lerynu, w swoim doniosłym dziele Commonitorium, pisał:

W samym zaś znowu Kościele trzymać się trzeba silnie tego, w co wszędzie, w co zawsze, w co wszyscy wierzyli. To tylko bowiem jest prawdziwie i właściwie katolickie, jak to już wskazuje samo znaczenie tego wyrazu, odnoszące się we wszystkim do znaczenia powszechności. A stanie się to wtedy dopiero, gdy podążymy za powszechnością, starożytnością i jednomyślnością.

Podążymy zaś za powszechnością, jeżeli za prawdziwą uznamy tylko tę wiarę, którą cały Kościół na ziemi wyznaje; za starożytnością, jeżeli ani na krok nie odstąpimy od tego pojmowania, które wyraźnie podzielali święci przodkowie i ojcowie nasi; za jednomyślnością zaś wtedy, jeżeli w obrębie tej starożytności za swoje uznamy określenia i poglądy wszystkich lub prawie wszystkich kapłanów i nauczycieli”.

Elementy ascezy w czasach zamętu powszechnego. Poznawać niezmutowaną doktryną katolicką – codziennie poświęcić trochę czasu na skupioną lekturę. Na bazie poznanej katolickiej doktryny dokonywać rozróżnienia prawdy od fałszu, dogmatu od herezji. Prawdę przyjmujemy, fałsz odrzucamy. Dogmaty katolickie – wszystkie! – przyjmujemy, herezje – wszystkie! – odrzucamy.
I jeszcze jedno. Podwyższanie autorytetu szerzących herezję – także w mediach z nazwy katolickich – jest manipulacją, jest działaniem niekatolickim, całkowicie sprzecznym z odwieczną praktyką Kościoła Katolickiego.
Św. Ignacy Antiocheński w Liście do Filadelfian naucza: „Kto przyjmuje obcą naukę, nie jest w zgodzie z męką Chrystusa”.

Zmieniony ( 18.02.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.