Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 22 gości
S T A R T arrow Kościół arrow w Watykanie arrow Czy w roku 2025 odbędzie się sobór ekumeniczny wszystkich chrześcijan ? Tego chce Watykan
Friday 24 January 2020 03:00:56.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Czy w roku 2025 odbędzie się sobór ekumeniczny wszystkich chrześcijan ? Tego chce Watykan Drukuj Email
Wpisał: abp Celestino Migliore   
14.12.2019.

Czy w roku 2025 odbędzie się "sobór ekumeniczny wszystkich chrześcijan" ? Tego chce Watykan

http://www.bibula.com/?p=111133

2019-12-13

Nuncjusz papieski w Federacji Rosyjskiej abp Celestino Migliore poinformował, że Watykan ma nadzieję, iż w nieodległej przyszłości uda się przeprowadzić powszechny sobór chrześcijański. Jako możliwą datę spotkania podaje się rok 2025, który będzie 1700. rocznicą I soboru nicejskiego.

Jak podają rosyjskie media, nuncjusz Migliore zapowiedział, że będą poszukiwane sposoby przeprowadzenia soboru, ale zaznaczył, że zwołać go powinien „jeden człowiek”.

Cerkiew prawosławna – powstała w wyniku wielkiej schizmy wschodniej, za której symboliczną datę uznaje się rok 1054 – nie uznaje soborów zwoływanych przez papieży. Uznaje ona tylko siedem pierwszych soborów, a ostatnim z nich był VII sobór nicejski zorganizowany w końcu VIII wieku. Pierwszym soborem, na którym nie byli obecni duchowni prawosławni, był sobór laterański I w 1123 roku.

W informacjach rosyjskiej prasy donoszącej o ważnej zapowiedzi nuncjusza papieskiego w Rosji podkreśla się, że patriarchat Konstantynopola w ostatnim czasie zbliża się do zawarcia unii z Kościołem rzymskokatolickim. Według portalu credo.press, powołującego się na agencję Nowosti, w marcu tego roku na konferencji w Moskwie przedstawiony został raport, w którym stwierdzono, jakoby już poczynione uzgodnienia między Rzymem a Konstantynopolem dotyczyły „wspólnego zarządzania jurysdykcją, która otwarcie zacznie działać po zjednoczeniowym soborze powszechnym”.

Źródła: credo.press / RIA Nowosti / Sojuz Prawosławnych Żurnalistow JB

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]
Zmieniony ( 14.12.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.