Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 50 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow ekolo, lasy arrow Zasiewania chmur może przynosić deszcz.
Wednesday 04 August 2021 00:40:42.40.
W Y S Z U K I W A R K A
Zasiewania chmur może przynosić deszcz. Drukuj Email
Wpisał: dobra pogoda   
25.04.2020.

Zasiewania chmur może przynosić deszcz.

https://dobrapogoda24.pl/artykul/manipulacje-pogodowe-rozpylanie-w-chmurach

[---] Przełomem okazała się metoda higroskopijnego zasiewania chmur. Powstała ona w RPA na początku lat 90-tych XX wieku. Obejmuje zasiewanie do chmur soli absorbujących wodę (mieszanina soli sodu, magnezu, potasu i chlorków). W wyniku tego procesu następuje intensyfikacja zbierania się pary wodnej, aż do momentu upadku w postaci deszczu. Wcześniej stosowany jodek srebra (jego molekularna struktura jest bardzo podobna do lodu), zaczęto w pewnych warunkach rozsiewać metodą naziemną za pomocą karabinów przeciwlotniczych i wyrzutni rakiet. W 1999 roku zasiewanie chmur stosowano już w 40 krajach. Z przeprowadzonych ekspertyz wynika, że sztuczna ingerencja człowieka w chmury zwiększa ilość opadów, od 15 do 40%.

Po sprawdzeniu danych radarowych, pilot podejmuje działania na zewnątrz i wewnątrz chmury, aby sprawdzić jakość aerozoli. Jeśli dane są dobre, to rozpoczyna się higroskopijne zasiewanie na długości 160 metrów przy podstawie chmury burzowej. Zasiewanie stosuje się również w zimie, w celu zwiększenie opadów śniegu. Trudniejsze warunki występują jednak w sezonie letnim, gdyż pogoda zmienia się szybko, stając się bardziej nieprzewidywalna.

Zasiewanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Przed zastosowaniem metody zasiewania chmur, musimy zrozumieć naturalne procesy atmosferyczne w danym rejonie Ziemi, gdyż nie można po prostu przenieść taktyki i procesu z jednego obszaru do drugiego. Nie wszystkie chmury, będą podatne na zwiększenie opadów - informuje Roelof Bruintjes, naukowiec projektu w National Center for Atmospheric Research i przewodniczący zespołu ekspertów WMO w sprawie modyfikacji pogody. Ponadto Bruintjes stwierdził, skoro chmury morskie zawierają już cząstki soli z morza, to ich dodatkowe zasiewanie pozbawione jest sensu.

Brak wody staje się poważnym problemem

W krajach takich jak Libia, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie deszcz pada tylko w miesiącach zimowych, stosowanie zasiewania chmur wydaje się największą nadzieją w okresie słonecznego lata. WMO stara się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić wytyczne dla krajów zainteresowanych modyfikacją pogody. Naukowcy udostępnili dokumenty, w których opisują krok po kroku, jak należy tę metodę zastosować, aby ona miała sens w perspektywie długoterminowej.

W niektórych regionach świata ludzie uważają, że zasiewanie chmur w jednym regionie kradnie deszcz z drugiego, a w jeszcze innych obawiają się wywołania powodzi. [----]

Niektóre projekty modyfikacji pogody są bardzo wątpliwe - twierdzi Terblanche. Rosja i Chiny nadal zamierzają inwestować w niszczenie gradu za pomocą działek. Ta metoda jest pozbawiona całego wsparcia naukowego,

[----]

Zmieniony ( 25.04.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.