Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 13 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Demografia 20 arrow W Polsce urodziło się najmniej dzieci od lat. Wróciliśmy do poziomu sprzed 500+
Friday 23 April 2021 04:02:51.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
W Polsce urodziło się najmniej dzieci od lat. Wróciliśmy do poziomu sprzed 500+ Drukuj Email
Wpisał: oprac. Damian Szymański   
29.08.2020.


W Polsce urodziło się najmniej dzieci od lat. Wróciliśmy do poziomu sprzed 500 plus

oprac. Damian Szymański https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/liczba-urodzen-w-marcu-2020-r-poziom-sprzed-programu-rodzina-500-plus

W marcu urodziło się 27 tys. dzieci. Jest to najgorszy wynik od grudnia 2015 r. - Pierwszy raz spadliśmy do poziomu sprzed programu 500 plus. Wróciliśmy do punktu zera - komentuje dane na Twitterze Rafał Mundry, ekonomista, który od lat śledzi wskaźniki demograficzne w kraju. Sytuacja Polski pod tym względem z miesiąca na miesiąc jest coraz gorsza.

Z najnowszego kwartalnego opracowania GUS o sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce możemy wyciągnąć mnóstwo cennej wiedzy o otaczającym nas świecie. Jednym z najciekawszych wątków jest sytuacja demograficzna Polski, która z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej niepokojąca.

Liczba urodzeń w marcu 2020 r. Poziom sprzed programu rodzina 500 plus

Jak wskazuje Rafał Mundry, ekonomista, w marcu tego roku urodziło się 27 tys. dzieci wobec 28,8 tys. w analogicznym okresie 2019 r. Jest to najsłabszy miesiąc od grudnia 2015 r. Z drugiej strony odnotowano większą liczbę zgonów - 37 tys. wobec 34,1 tys. rok temu.

Mundry podkreśla, że liczba urodzeń spadła do poziomu sprzed 500 plus. - Wróciliśmy do punktu zera - pisze. I to pomimo ponad 100 mld zł wydanych do tej pory na sztandarowy program rządu.

Wiele razy pisaliśmy już na Business Insider Polska, żeby na sytuację demograficzną naszego kraju patrzeć szerzej w kontekście przemian społeczno-gospodarczych niż poprzez jeden program rządowy (chodzi o tzw. drugie przejście demograficzne, czy spadającą liczbę kobiet w kraju). Politycy jednak od samego początku wskazywali, że rodzina 500 plus jest propozycją, która ma podnieść dzietność w Polsce, choć demografowie byli bardzo sceptyczni. Dopiero później 500 plus w oficjalnej narracji przeistoczyło się bardziej w program socjalny, mający chronić najuboższe rodziny.

Niektórzy ekonomiści od lat apelują jednak o jego naprawę, ponieważ obecnie najwięcej środków trafia do najbogatszych, a najmniej do najbiedniejszych. Dyskusja na ten temat rozgorzała na nowo po apelu prezydenta Andrzeja Dudy o to, aby "jeśli komuś wystarcza środków, nie pobierał 500 plus podczas kryzysu".

GUS o demografii. Jest źle

Wracając do demografii. Spójrzmy, jak przedstawia się sytuacja w tym zakresie w trzech pierwszych miesiącach 2020 r.

W końcu I kwartału ludność Polski liczyła 38,364 mln osób, czyli o ponad 29 tys. mniej niż przed rokiem oraz o blisko 19 tys. mniej niż w końcu 2019 r.

"Tempo ubytku rzeczywistego w I kwartale br., podobnie jak przed rokiem, wyniosło -0,05 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło 5 osób" - wyjaśnia GUS i dodaje:

Ze wstępnych danych wynika, że w okresie trzech pierwszych miesięcy br. zarejestrowano ok. 88 tys. urodzeń żywych, tj. o prawie 3 tys. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Współczynnik urodzeń zmniejszył się w skali roku o 0,3 pkt i wyniósł 9,2‰. Liczba zgonów również uległa obniżeniu (o niespełna 2 tys.) i w I kwartale br. zarejestrowano ich ok. 108 tys. Ogólny współczynnik zgonów kształtował się na poziomie 11,3‰ i był o 0,1 pkt niższy niż przed rokiem. Przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych i zgonów ogółem) pozostał ujemny i wyniósł -20 tys.

Urząd szacuje, że w wyniku ruchu naturalnego w I kwartale. przeciętnie na każde 10 tys. ludności ubyło 21 osób (wobec 20 osób przed rokiem). Sytuacja więc stale się pogarsza.

========================

Mój apel jest tu: Do rządu, do biskupów [nie do „episkopatu” !!], do NAS…

Demografia a dziewictwo, czystość i wierność małżeńska.

Zmieniony ( 29.08.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.