Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 122 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow pieniądz - narzędzie rabunku 20+ arrow Ekonomiści o walce z pandemią: Masowe bankructwa i zwolnienia nieuchronne.
Wednesday 20 January 2021 17:42:48.31.
migawki
 

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Ekonomiści o walce z pandemią: Masowe bankructwa i zwolnienia nieuchronne. Drukuj Email
Wpisał: Open Eyes Economy Summit   
14.10.2020.

Ekonomiści o walce z pandemią: Rząd działał po omacku. Masowe bankructwa i zwolnienia nieuchronne

oprac. Robert Kędzierski https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26392280,ekonomisci-o-walce-z-pandemia-rzad-dzialal-po-omacku-masowe

Raport ekonomistów Open Eyes Economy Summit wytyka wszystkie grzechy, jakie rząd popełnił, walcząc ze skutkami epidemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów polskim firmom wciąż grożą masowe bankructwa a pracownikom zwolnienia.

Eksperci uczestniczący w kongresie Open Eyes Economy Summit opublikowali raport, w którym oceniają sześć miesięcy działań rządu w zakresie walki z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa.

"Rząd, zamiast skupić się na utrzymaniu bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego, działał po omacku, skupiając się częściowo na organizacji wyborów prezydenckich" - czytamy w dokumencie omawianym przez Business Insider. "Chaos, jaki powstał w marcu, w wielu obszarach trwa do dziś, a środki z ochronnych programów zatrzymały tylko na chwilę nieuchronne upadki firm i masowe zwolnienia pracowników" - dodają eksperci OEES.

Ekonomiści: Polskim firmom grożą masowe bankructwa

Ekonomiści wskazują na ankietę GUS, z której wynika, że 47 proc. małych firm deklaruje możliwość przetrwania zaledwie kwartału. 16 proc. ma jeszcze mniejsze zasoby - pozwalające przetrwać miesiąc.

W wielu branżach spada poziom przychodów i zysków - np. zysk netto producentów maszyn i urządzeń w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku zmniejszył się o jedną czwartą w stosunku do tego samego okresu 2019. Firmy z branży turystycznej i gastronomicznej straciły ponad 30 proc. dochodów.

Niepokoi także ocena poziomu konsumpcji, nastrojów społecznych, a także tempo wzrostu długu publicznego. W drugim i trzecim kwartale roku konsumpcja w Polsce była pobudzana przez środki publiczne. Jednak już w sierpniu, zdaniem ekonomistów z OEES, nastroje zaczęły się pogarszać. Tzw. wskaźnik bieżący wyniósł -15,2 proc., a wyprzedzający -16,5 proc. Polacy oceniają zarówno obecną jak i przyszłą sytuację ekonomiczną gorzej. Programy osłonowe uruchomione przez rząd zaczynają bowiem działać coraz słabiej.

Ekonomiści wskazują fatalne odczyty PKB. W II kw. br. spadło ono o 8,2 proc., spadła również konsumpcja prywatna i inwestycje. Oba te wskaźniki pogorszyły się w drugim kwartale o 10,9 proc.

Banki zagrożone? "Niektóre podmioty mogą nawet znaleźć się na skraju bankructwa"

Alarmujący, zdaniem ekonomistów OEES, jest też pogarszający się stan sektora bankowego. W pierwszym półroczu jego zysk spadł bowiem o 50 proc. w porównaniu z takim samym okresem minionego roku.

Grożąca Polsce recesja, spadek przychodów z odsetek, bardzo niski poziom stóp procentowych sprawią, że "niektóre podmioty mogą nawet znaleźć się na skraju bankructwa" - podkreślają ekonomiści.

Polska szybko się zadłuża

Raport Open Eyes Economy Summit wskazuje też na niebezpieczne tempo wzrostu długu publicznego i rozdźwięk pomiędzy europejską i polską metodą jego liczenia. Krajowy sposób obliczania sprawia, że 200 mld zł wygenerowane przez Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego nie są zaliczane do zadłużenia.

- Nadmiernie luźna polityka monetarna i wynikający z niej wzrost nierównowagi makroekonomicznej mogą doprowadzić do osłabienia polskiej waluty. Poluzowanie fiskalne przy wyjątkowo luźnej polityce monetarnej stwarza ryzyko wzrostu inflacji - ostrzegają eksperci.

Zmieniony ( 14.10.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.