Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 116 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ABC arrow KEP: Każdy wierny zawsze ma prawo przyjąć Komunię Świętą do ust.
Tuesday 27 October 2020 18:59:25.30.
migawki
 

30/31.10 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
KEP: Każdy wierny zawsze ma prawo przyjąć Komunię Świętą do ust. Drukuj Email
Wpisał: KEP   
16.10.2020.

 

 

KEP: Każdy wierny zawsze ma prawo przyjąć Komunię

Świętą do ust

Siostry zakonne i „obowiązkowa” Komunia św. na rękę?

https://www.pch24.pl/siostry-zakonne-i-obowiazkowa-komunia-sw--na-reke--stanowisko-kep-jest-tu-jasne

W czasach koronawirusa wierni mają utrudniony dostęp do Komunii Św. udzielanej w sposób tradycyjny – w pozycji klęczącej i do ust. W tej sprawie do redakcji PCh24.pl napływa wiele próśb o interwencję. W tym od sióstr zakonnych, które nie mają możliwości wyboru innego miejsca uczestniczenia we Mszy św.

Tymczasem – jak słyszymy – szafarze bywają nieugięci i komunikują tylko „na rękę”. To niedopuszczalna praktyka. Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski jest w tym zakresie jasne.

 O interpretację opisanych zdarzeń poprosiliśmy rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Z otrzymanej informacji wynika, że w tego rodzaju sprawach należy interweniować w stosownej kurii diecezjalnej czy też u przełożonych osób, których przypadki opisaliśmy.

 Niemniej Biuro Prasowe KEP przypomniało, że w sprawie sposobu udzielania wiernym Komunii Świętej Konferencji Episkopatu Polski wypowiadała się choćby w komunikacie Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 3 października 2020 roku, jak i we Wskazaniach Prezydium KEP z marca br.

 Ten ostatni dokument wyraźnie mówi, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust i nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę oraz że tak należy organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę:

 Przypomina się, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum”, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie.

 W pierwszym z przytoczonych dokumentów zawarto zaś wskazówkę, że nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie:

 Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12).

 Dalej czytamy jednak, że: „Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią”.

 Takiej wyjątkowej sytuacji we wspomnianych przypadkach domów zakonnych, które zwróciły się do nas o interwencję, nie było.

 Przypomnijmy też, że w stanowisku Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP na temat sposobów przyjmowania Komunii Św., znalazła się ważna uwaga dotycząca Komunii Św. udzielanej na rękę:

 „Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do gubienia okruszyn Hostii”.

 W stanowisku tym odnajdziemy też istotną wskazówkę podkreślającą, że wierny w uzasadnionych wypadkach MOŻE poprosić o udzielenie Komuni Św. na rękę: „Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii”.

 Zatem nie może być tu miejsca na przymus i stawianie wiernych w sytuacji konfliktu sumienia – o co w imieniu sióstr zakonnych i licznych wiernych pragnących przyjmować Ciało Pańskie do ust gorąco prosimy.

Zmieniony ( 16.10.2020. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.