Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 119 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Lustracja, ujawnić PRAWDĘ arrow A-bp Wielgus zrezygnował z autolustracji
Thursday 03 December 2020 17:49:39.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
A-bp Wielgus zrezygnował z autolustracji Drukuj Email
Wpisał: Violetta Baran z Dziennik a   
10.10.2007.

Violetta Baran Dziennik 2007-10-10 

Hierarcha jest zmęczony

Arcybiskup Wielgus zrezygnował z autolustracji

            Arcybiskup Stanisław Wielgus nie chce już autolustracji. Jego adwokat złożył wniosek o umorzenie postępowania w tej sprawie - dowiedziało się Radio Zet. Zdaniem mecenasa Marka Małeckiego, duchowny zbyt długo czekał na proces. Jest człowiekiem sędziwym i bardzo zmęczonym - tłumaczy prawnik. Sędzia Barbara du Chateau z Lublina potwierdziła, że wniosek o umorzenie postępowania dotarł już do sądu. Będzie rozpatrzony 17 października.
            Wszystko zaczęło się na początku tego roku. 7 stycznia abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego w związku z ujawnieniem jego teczki z archiwów IPN. Nalegał na to Watykan. Dwie komisje - kościelna i powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich - uznały, iż są dowody, że Wielgus w latach 1973-78 zobowiązał się do współpracy z wywiadem PRL.

            Arcybiskup złożył wniosek o autolustrację. Domagał się sądowego potwierdzenia, że nie był tajnym i świadomym współpracownikiem tajnych służb PRL. Niestety, sąd lustracyjny nie zdążył zająć się wnioskiem. Zgodnie z nową ustawą lustracyjną organ ten przestał istnieć 15 marca. Sprawę lustracyjną arcybiskupa przekazano więc do wydziału karnego Sądu Okręgowego w Lublinie. Dlaczego akurat tam? Bo - zgodnie z nową ustawą - procesem autolustracyjnym arcybiskupa Wielgusa powinien się zająć sąd w mieście, w którym hierarcha mieszka. A po aferze z teczką IPN duchowny przeniósł się właśnie do Lublina.

Abp Wielgus już wtedy chciał zrezygnować z autolustracji. Zależało mu na procesie przy drzwiach zamkniętych. Niestety, taki mógłby się odbyć jedynie w sądzie lustracyjnym. W sądzie okręgowym proces byłby jawny.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.