Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 89 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow relacje z "wojny" i podziemia arrow Geremek mniej znany
Thursday 03 December 2020 23:31:55.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Geremek mniej znany Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
15.07.2008.

Z NDz.:

            W 1950 r., w okresie największego rozkwitu stalinizmu, wstąpił do PZPR, będąc drugim sekretarzem komórki partyjnej na Uniwersytecie Warszawskim. Tam ukończył studia historyczne, a w 1960 r. obronił doktorat w PAN. Dwa lata później został dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej przy Uniwersytecie Paryskim, co wymagało dużego stopnia zaufania władz komunistycznych.

            Oto wyjątek z blogu p.J. Korwina Mikke    http://korwin-mikke.blog.onet.pl/

Prof. Geremek odgrywał w polityce od dziesiątków lat rolę o wiele ważniejszą, niż wynikałoby to z formalnie zajmowanych przezeń stanowisk. Gdy trzydzieści lat temu pojechał był do Francji, to na Jego odczyt na Sorbonie przyszedł prezydent Francji, premier, większość ministrów - i tłum innych, ważnych osobistości. Byłoby to dziwne - biorąc pod uwagę, że historyczne prace Profesora dotyczyły głównie życia prostytutek w średniowiecznym Paryżu - gdyby nie fakt, że prof. Geremek już wtedy zajmował wysokie stanowisko w "Wielkim Wschodzie Francji".

            W rozmowach prywatnych specjalnie tego nie ukrywał. Prosząc o pewną dyskrecję, oczywiście.

            Obecnie zajmował już jedno z najważniejszych. Nie znam się na hierarchii GOdF - ale fakt, że natychmiast po wypadku zabrał głos JE Mikołaj Sarközy a cała dyplomacja francuska złożyła wyrazy najwyższego ubolewania, świadczy sam za siebie.

            Rzecz jasna: Jego celem, celem byłego komunistycznego "wściekłego" agitatora, obecnie socjal-demokraty - była budowa Europy, jako państwa Sprawiedliwości Społecznej - jednak zawsze postępował racjonalnie i w sposób przewidywalny. Dotrzymywał też słowa. To wielka zaleta.

MD:
            Jako zaufany partyjny był przez lata dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej na rue Lauriston w Paryżu. Wszyscy tam mieszkający ostrzegali nowo przybyłych, że kapuje, donosi. Rozmawiało się tylko w parku lub na ulicy. Czy ktoś może to potwierdzić? Bo do dokumentów pewnie nie da się dotrzeć...

Jest wynalazcą nowego typu dezinformacji, zwanego faktem prasowym, [chodzi o zdarzenie, które nigdy nie zaistniało w rzeczywistości, ale stało się wiarygodne, bo napisano o nim w prasie!!].

Cytat z K. Turzyńskiego:  ...Bronisław Geremek był nie tylko działaczem PZPR, ale także we wczesnych latach 60. redaktorem naczelnym tygodnika "Argumenty" – głównego organu prasowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej, służącego propagandzie urzędowego ateizmu w Polsce Ludowej. Bardzo niedawno jako eurodeputowany popierał legalność sztucznych poronień.

Nie tak dawno po zgonie jakiegoś lekarza (znanego profesora medycyny, ale w tej chwili nie jestem pewien nazwiska), który publicznie wypowiadał się w sprawie sztucznych poronień niezgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, odmówiono mu z TEGO właśnie powodu katolickiego pogrzebu (choć formalnie przynajmniej katolikiem był).

Tymczasem dzisiaj (16 VII) rano dowiedziałem się z radiowego przeglądu prasy, że pogrzeb prof. Geremka będzie miał (oprócz oprawy państwowej) także katolicki charakter (msza żałobna, a może "ku czci"??). Czy to zależy od tego, który ksiądz czy biskup decyduje o tym? Bronisław Geremek w dzieciństwie był wyznania mojżeszowego, w młodości był katolikiem, potem – bezwyznaniowy (chyba do końca życia; gdyby to się zmieniło, to prawdopodobnie byłoby o tym głośno). ...

.....Piotr Bączek przypomniał, powołując się na "Gazetę Polska" z czerwca 1993 r., że minister Macierewicz, na kilka godzin przed przekazaniem swojej listy Konwentowi Seniorow, wykreślił z niej nazwisko Geremka.
Zmieniony ( 25.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.