Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 75 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Ekshumacje arrow EKSHUMACJE: Uwaga, charakteropata! [ks. Henryk Błaszczyk]
Friday 28 February 2020 20:37:37.28.
W Y S Z U K I W A R K A
EKSHUMACJE: Uwaga, charakteropata! [ks. Henryk Błaszczyk] Drukuj Email
Wpisał: ks. Henryk Błaszczyk   
20.09.2012.

EKSHUMACJE: Uwaga, charakteropata! [ks. Henryk Błaszczyk]

Część rodzin kwestionuje obecnie identyfikacje, są nawet wnioski o ekshumację. Ksiądz też ma dziś wątpliwości, uważa, że identyfikacje nie były prawidłowe?

Nie mam najmniejszych wątpliwości. Dokonano ogromnego wysiłku dla zachowania najbardziej uczciwej metody identyfikacji ciał. Ten proces mógł trwać bardzo długo, ale Rosjanie, mając doświadczenie wielu katastrof lotniczych, we współpracy z polską grupą, naszymi patologami, ekspertami od kryminalistyki, przeprowadzali z wielką starannością cały proces identyfikacji,

Ksiądz był przy zamykaniu trumien w Moskwie?

Przy każdej.

Ksiądz żegnał wszystkich w chwili zamykania trumien?

Mogę powiedzieć, że ze zmarłymi byłem od początku, zanim zaczęła się identyfikacja, aż do chwili, gdy zamykano ostatnią trumnę. Z ostatnimi trumnami wróciłem do Polski. Ksiądz wszystko widział.

Jaki sens miałaby ekshumacja?

Nie znajduję go. Mam w pamięci obraz tych dwóch ciał, o których ekshumacji się mówi, i nie mam tu żadnych wątpliwości.

Ks. Henryk Błaszczyk ten sam, który Dariusza Federowicza, głośno podnoszącego swe wątpliwości co do rosyjskich działań, nazwał "charakteropatą".

http://www.polityka.pl/kraj/wywiady/1510386,1,wywiad-ksiadz-mowi-o-identyfikacji-ofiar-katastrofy-smolenskiej.read#ixzz26vY0eX80 

 

Ks. Błaszczyk: Szaleństwem jest ta ekshumacja

http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/wywiady/news/ks-blaszczyk-ekshumacja-jest-szalenstwem-jesli-ma-sie,1628696

Dodane przez: Redakcja Fronda.pl Kategoria: Polska 22 April 2011, 11:34

Ksiądz Henryk Błaszczyk, który na spotkaniu rządu z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej nazwał zachowanie Dariusza Fedorowicza charakteropatycznym, znów szokuje. Jego zdaniem ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest szaleństwem.

Ks. Henryk Błaszczyk, który po katastrofie smoleńskiej pojechał wraz z polskimi urzędnikami do Moskwy, by pomagać rodzinom ofiar tragedii, uważa, że w trumnach przywiezionych z Rosji znajdują się odpowiednie ciała ofiar. Jego zdaniem nie ma potrzeby dokonywania ekshumacji. - Natomiast czy wówczas, czy dzisiaj, jeżeli ktokolwiek chciałby zawłaszczać tę tragedię - to muszę powiedzieć - dla osobistych walorów politycznych, to jest to bardzo niegodne i bardzo proszę z całej głębi mojego kapłaństwa i starającego się uczciwie przeżyć żywota, aby tego zaprzestać. Aby nie dysponować ciałami dla rozlicznych oczekiwań politycznych. Jest chyba taka granica, której nam nie wolno przekroczyć. Tą granicą jest cmentarz. Trzeba kiedyś powiedzieć - przyjmując prawdę wiary o tym, że Chrystus zmartwychwstał - że kończy się czas żałoby, że kończy się czas celebracji śmierci, że nie możemy trwać w nieustannym rozdrapywaniu żalu, ale trzeba nam zaufać Jezusowi. Trzeba pójść za Nim, On jest światłością. "Kto idzie za mną, ten nie kroczy w ciemności". To takie ważne, żeby ci ludzie mieli światło, żeby wyszli z mroków. Nie wolno ich wpędzać w mrok wątpliwościami, posądzeniami, czymś takim, co powoduje, że rodzi się w nich usprawiedliwiony lęk o to, czy w tej trumnie jest ktoś bliski – mówił ksiądz. Dodaje, że zakłada z „całą uczciwością, że w tych trumnach są bliscy”. - A te trumny już są w ziemi, w poświęconej ziemi, na cmentarzach. I z tych cmentarzy trzeba wyjść – przekonuje ksiądz Błaszczyk.

Pytany przez dziennikarza, czy odradzałby rodzinom ekshumowania zwłok, zaznacza, że jest to ich decyzja. - Ja tylko uważam, że ten akt do którego rodziny mają prawo przyniesie bardzo wiele cierpienia im samym, ale też innym. Otworzenie trumny w której są szczątki ciała, ofiary katastrofy lotniczej. Wielka odwaga i niezwykła celebracja śmierci. Ja nie apeluję. Jeżeli ktoś ma taką wolę, ma prawo to uczynić. Jestem odżegnywany także od czci, posądzany o jakąś moskiewską agenturę za moje wołanie wyjdźcie z cmentarzy. Za moje, może nieroztropne, ale szaleństwem jest ta ekshumacja, ale absolutnie mają prawo. Tylko błagam, jeżeli już to w ciszy, to w skupieniu, to bez fleszy, bez mediów i bez pierwszych miejsc na listach wyborczych. Za tą cenę – dodaje duchowny.

Jego zdaniem w Moskwie panowała „niezwykła współpraca w pomocy rodzinom miejscowego polskiego duchowieństwa”. - Te obecności w kaplicy późną nocą przed Najświętszym Sakramentem, te pytania, które były między zmartwychwstałym, ale przecież wcześniej umęczonym Chrystusem, w katastrofie krzyża - bo to też na swój sposób katastrofa, tylko że ona stała się formą odkupienia od śmierci – tłumaczy ksiądz.

Zaznacza, że „uderzyła” go postawa minister Ewy Kopacz. - Niektórzy posądzają mnie o jakąś nadmierną grzeczność, nie zważam na to, gdyż tej kobiecie to się absolutnie należy - niezwykłe zaangażowanie pani minister Ewy Kopacz. Ta kobieta przeszła absolutnie wymiar swojego urzędu ministerialnego i była bardzo, bardzo człowiekiem – mówił ksiądz Błaszczyk.

=========================================

Dodane: 

 W wywiadzie dla Moniki Olejnik ks. Henryk Błaszczyk poszedł jeszcze dalej i powiedział coś co biorąc pod uwagę późniejsze fakty szokuje:

 

http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/kropka-nad-...

Ks. Henryk Błaszczyk o ciałach ofiar tragedii smoleńskiej.

(...) Proszę nie mieć obaw, każde z ciał, w sposób jak najbardziej godniejszy zostało zaopatrzone, to co w naszej kulturze jest już przecież przypisane aby po śmierci ciało nie odzierać z godności ale przeciwnie, ubrać je w najlepsze szaty, odmówić za nie modlitwę...(...)

 

Zmieniony ( 20.09.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.