Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 67 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Ks. Małkowski 13 arrow GLORIA VICTIS! - CHWAŁA POLEGŁYM ale NIEPOKONANYM!
Friday 10 July 2020 12:17:48.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy tradycyjni katolicy mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego!

Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, "małżeństwa" homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

Nie wybierajcie z szamba! Cejrowski. 1 min. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
GLORIA VICTIS! - CHWAŁA POLEGŁYM ale NIEPOKONANYM! Drukuj Email
Wpisał: Ks. Stanisław Małkowski   
26.01.2013.

GLORIA VICTIS! - CHWAŁA POLEGŁYM ale NIEPOKONANYM!

 

Ks. Stanisław Małkowski

 

Warszawska Gazeta 25 – 31 stycznia 2013 r.

KOMENTARZ TYGODNIA

 

 

W dniu pogrzebu śp. Jadwigi Kaczyńskiej w Ewangelii z Mszy św. dnia powszedniego czytamy o naradzie faryzeuszów i zwolenników Heroda Antypasa, syna Heroda Wielkiego, przeciwko Jezusowi po cudzie uzdrowienia człowieka, który miał uschłą rękę. Jezus pyta: „Co wolno: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić, czy zabić?” (Mk 3,4). Przeciwnicy, chociaż różniący się między sobą w tej spawie są zgodni: wolno zabić!

Tak właśnie myśleli i czynili sprawcy zbrodni smoleńskiej. Polska doświadcza sprzymierzenia przestępczego władców, którzy sądzą, iż wszystko im wolno: źle czynić i zabijać.

 

23 stycznia wspominamy błogosławionych męczenników podlaskich - Wincentego Lewoniuka i dwunastu Towarzyszy z Pratulina, którzy ponieśli śmierć, broniąc wiary i Kościoła. Zmieniają się barwy prześladowców ale istota ich działania jest ta sama – czynić zło i zabijać dobrych. Ofiara podlaska jest jedną z konsekwencji przegranego Powstania Styczniowego. Czcimy dzisiaj ówczesnych bohaterów męczenników, widząc, że historia się powtarza.

Z ofiarnej śmierci Bóg mocen jest wyprowadzić dobro, o które modlimy się dla Ojczyzny, żegnając Matkę braci Kaczyńskich. Modlimy się wraz z polskim niebem, aby z tych śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża – zmartwychwstanie.

Anioł Stróż Polski powiedział 22 stycznia w 150. rocznicę Powstania Styczniowego:

„Pokój wam od Jezusa naszego Pana i Króla, i Królowej Korony Polskiej Maryi! Dopełnia się kielich boleści Narodu Królestwa Bogarodzicy! Bóg widzi cierpienie Polski, ale wciąż wiele serc czeka na nawrócenie, na zejście z drogi zła i podążenie za Jezusem! Święci polscy błagają nieustannie przed Bożym tronem za Polskę! Kiedy dopełni się kielich ofiary – kielich boleści – ci, co boleść zadali, pić będą jej owoc, a wam da Bóg powstanie do życia z Maryją w chwale i mocy ducha. Módlcie się, bo czas jest bliski. Błogosławieństwo! Amen!”.

Słowo „błogosławieństwo” święty Anioł powtórzył trzykrotnie na znak Bożego wsparcia dla dobra i dobrych.

 

W piątek 25 stycznia wspominamy nawrócenie św. Pawła. Oby różni wrogowie Kościoła i Ojczyzny nawrócili się tak, jak on, póki mają szansę, bo jeszcze żyją.

 

W Ewangelii niedzielnej 27 stycznia Jezus czyta proroctwo Izajasza i odnosi je wobec siebie: „Duch Pański spoczywa na Mnie (…), abym więźniom głosił wolność, a ślepym przejrzenie (Łk ,18). Jezus pyta Polaków: czy chcecie być wolni? Czy chcecie widzieć? Jezus przyszedł niegdyś do mieszkańców Nazaretu, gdzie się wychował i doświadczył odrzucenia, „Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili Go na stok góry, aby Go stracić” (Łk 4,29).

Jezus przychodzi dzisiaj do Polaków; czy będzie przyjęty czy odrzucony? Jaka postawa przeważy w Ojczyźnie? Czy Polska będzie wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii? Czy odstępstwo bluźnierców niszczących obraz Boży w Rodakach spotka się z senną obojętnością, czy ze sprzeciwem? Czy prawda o polskim wczoraj, dzisiaj i jutro spotka się z szacunkiem i miłością, czy z pogardą? Czy Polacy okażą się zdolni do odróżniania prawdy od kłamstwa, miłości od nienawiści, dobra od zła, odwagi do tchórzostwa?

Zło nienazwane, nieosądzone i niepotępione trwa. „Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba płacić” – powiedział bł. Jerzy Popiełuszko. Ceną prawdy bywa męczeństwo. Wobec polskich przegranych widzianych w świetle Krzyża mówimy: „Gloria Victis” – Chwała zwyciężonym, ale niepokonanym. Duchowe zwycięstwo zawarte w przegranej ciała prowadzi do przyszłych zwycięstw i duchowych, i materialnych, jeżeli spełniony jest warunek narodowej wierności Jezusowi Królowi.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.