Portugalia: Rząd usunął z flagi symbole ran Chrystusa. Zamazał je żółtym kółkiem

2 grudnia 2023

Portugalia: Rząd usunął z flagi symbole ran Chrystusa. Zamazał je żółtym kółkiem

pch24.pl/portugalia-rzad-usunal-z-flagi-symbole-ran-chrystusa-zamazal-je-zoltym-kolkiem/

Antonio Costa oraz prawidłowa i “inkluzywna” flaga Portugalii

Gabinet António Costy usunął z używanej przez rząd Portugalii flagi pięć niebieskich tarcz znajdujących się w herbie państwowym, uznawanych za symbol ran Chrystusa.

W uproszczonej fladze Portugalii używanej aktualnie przez rząd m.in. na oficjalnych dokumentach, znajdujący się w zielono-czerwonej banderze narodowej herb zastąpiono żółtym kółkiem. Jak sprecyzował w komunikacie socjalistyczny gabinet zmiana ma służyć „większej inkluzywności” oraz podkreślać świecki charakter państwa.

Komentujący zmianę politycy centroprawicy i prawicy określili decyzję gabinetu Costy mianem „skandalicznej” oraz „niepotrzebnej”, w sytuacji, kiedy lider socjalistów przygotowuje się do opuszczenia urzędu szefa rady ministrów.

Premier Costa podał się do dymisji 7 listopada br. po ujawnieniu, że prokuratura generalna objęła go śledztwem w związku z aferą korupcyjną dotyczącą osób z najwyższego kierownictwa Partii Socjalistycznej i premiera. Objęty dochodzeniem został m.in. minister infrastruktury João Galamba oraz dotychczasowy szef gabinetu premiera Vítor Escária. W biurze tego ostatniego policja znalazła 75,8 tys. euro w gotówce. Sprawa, jak wynika z dochodzenia, ma związek z nieprawidłowościami przy inwestycjach w wydobycie litu oraz produkcji tzw. zielonego wodoru.

Rząd Costy będzie sprawował swoje funkcje do czasu wybrania nowego gabinetu po zaplanowanych na 10 marca 2024 r. wyborach parlamentarnych w Portugalii.

Źródło: KAI