Bańka pojazdów elektrycznych pękła: Zamówienia Volkswagena spadły o 50%, Ford traci 38 000 dolarów na każdym samochodzie, szef Toyoty mówi, że “ludzie się budzą”

Bańka pojazdów elektrycznych pękła: Zamówienia Volkswagena spadły o 50%, Ford traci 38 000 dolarów na każdym samochodzie, szef Toyoty mówi, że “ludzie się budzą”

Jo Nova (2023/10)  (https://joannenova.com.au/2023/10/vw-orders-are-down-50-ford-loses-38000-on-each-car-toyota-chief-says-people-are-waking-up/)

W zeszłym tygodniu bańka na rynku pojazdów elektrycznych pękła

To był miażdżący tydzień dla branży pojazdów elektrycznych, ponieważ złe wieści, które pojawiały się od miesięcy, ujrzały światło dzienne w raportach kwartalnych. W całej branży prezesi korporacji przyznają, że popyt jest nieoczekiwanie niski, zamówienia spadają, a projekty są nieoczekiwanie opóźniane “w nieskończoność”.

Volkswagen przyznał, że zamówienia spadły o szokujące 50% i zwalnia 2000 miejsc pracy w dziale oprogramowania. Ford odnotował stratę operacyjną w wysokości 1,3 miliarda dolarów za kwartał – co oznacza, że traci 36 000 dolarów na każdym sprzedanym samochodzie elektrycznym. Ich całoroczna strata wyniesie 4,5 mld USD, więc nic dziwnego, że opóźniają budowę fabryk akumulatorów i plany zwiększenia produkcji. W sumie wstrzymują teraz inwestycje o wartości 12 miliardów dolarów.

Szef Mercedes-Benz określił rynek jako “dość brutalną przestrzeń”. Harald Wilhelm zasugerował, że niektórzy producenci nie przetrwają: “Trudno mi sobie wyobrazić, że utrzymanie obecnego status quo jest możliwe dla wszystkich” – powiedział.

Panasonic spowolnił produkcję akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Japonii o 60% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Podczas gdy jego amerykańskie fabryki były w porządku, prognozy zysków całego działu energetycznego spadły o 15% i zależały od amerykańskich dotacji.

Wiadomości o samochodach porywających kierowców i pożary na lotniskach zwiększyły niepokój związany z zasięgiem, a miażdżące stopy procentowe ścisnęły bańkę pojazdów elektrycznych, aż pękła.

Rozlew krwi był straszny:

Sceptyczny wobec pojazdów elektrycznych prezes Toyoty mówi, że ludzie “w końcu” budzą się do rzeczywistości pojazdów elektrycznych

Epoch Times

Prezes i były dyrektor generalny Toyoty, Akio Toyoda, powiedział dziennikarzom na targach motoryzacyjnych w Japonii w tym tygodniu, że słabnący popyt na pojazdy elektryczne (EV) jest znakiem, że ludzie budzą się do rzeczywistości, iż pojazdy elektryczne nie są złotym środkiem przeciwko rzekomym problemom związanym z emisją dwutlenku węgla, za jaki są często uważane.

“Ludzie w końcu dostrzegli rzeczywistość” dotyczącą technologii pojazdów elektrycznych…

Pan Toyoda, długoletni sceptyk pełnej adopcji pojazdów elektrycznych, ustąpił w tym roku ze stanowiska dyrektora generalnego Toyoty w obliczu głosów krytyki, jakoby nie był wystarczająco poważny w popychaniu firmy do szybkiego upowszechniania samochodów zasilanych bateryjnie.

Punkt szczytowy rynku pojazdów elektrycznych został osiągnięty zbyt wcześnie…

Dyrektor finansowy Forda, John Lawler, starał się przedstawić to w jak najlepszym świetle

“Przyjęła się narracja, że rynek pojazdów elektrycznych nie rośnie; on rośnie” – powiedział Lawler. “Po prostu rośnie w wolniejszym tempie niż branża i, szczerze mówiąc, wolniej niż oczekiwaliśmy”. – Automotive News

Nawet jeśli sprzedaż pojazdów elektrycznych nadal rośnie, to jest zdecydowanie za wcześnie, aby spadała.  Na tym wczesnym etapie transformacji – gdy udział pojazdów elektrycznych w rynku jest niewielki, a jeśli pojazdy elektryczne mają przejąć świat w ciągu najbliższych dziesięciu lat, sprzedaż powinna rosnąć w zawrotnym tempie. Naprawdę ważną narracją, która z pewnością musi zmrozić kości każdego inwestora EV, było stwierdzenie prezesa Toyoty: “Ludzie “wreszcie” budzą się do rzeczywistości pojazdów elektrycznych”. Jeśli wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych już się kurczy, sugeruje to, że ostateczny rozmiar rynku pojazdów elektrycznych, z wyjątkiem cudownego odkrycia, nie jest zbyt duży.

Wiele z tych firm postawiło duże pieniądze na technologię pojazdów elektrycznych, lecz nie wypracowują one zysków.

Volkswagen podaje, że zamówienia na pojazdy elektryczne w Europie spadły o 50%

Elecktrek

Tymczasem dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny Volkswagena Arno Antlitz wyjaśnił podczas rozmowy z mediami, że zamówienia na pojazdy elektryczne w Europie spadły do poziomu 150 000. To o 50% mniej niż w ubiegłym roku, kiedy liczba ta wyniosła 300 000.

Są to paraliżujące straty:

Ford ogranicza inwestycje w pojazdy elektryczne po stracie 36 000 USD na każdym sprzedanym pojeździe elektrycznym w III kwartale

Dan Mihalascu, InsideEVs

Pomimo większej liczby sprzedanych pojazdów elektrycznych, straty EV nadal rosły w trzecim kwartale, a firma odnotowała stratę operacyjną w wysokości 1,3 miliarda dolarów, co oznacza jej wzrost z 1,1 miliarda dolarów w poprzednim kwartale i ponad dwukrotną stratę z trzeciego kwartału 2022 roku.

Oznacza to, że Ford stracił około 36 000 USD na każdym sprzedanym pojeździe elektrycznym w tym kwartale, przewyższając szacowaną stratę 32 350 USD na pojazd elektryczny w drugim kwartale. W całym roku producent samochodów spodziewa się całorocznej straty w wysokości 4,5 miliarda dolarów dla swojej jednostki EV. Dlaczego tak się dzieje?

Ford przyznaje, że ludzie nie chcą płacić więcej za pojazdy elektryczne niż za samochody z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi:

Ford, GM, a nawet Tesla ostrzegają przed rynkiem pojazdów elektrycznych

Pras Subramanian

Ford powiedział w swoim raporcie o zyskach, że amerykańscy nabywcy pojazdów elektrycznych “nie chcieli płacić premii za [pojazdy elektryczne] w stosunku do pojazdów gazowych lub hybrydowych, gwałtownie ograniczając ceny i rentowność pojazdów elektrycznych”.

Nawet dyrektor generalny Tesli (TSLA), Elon Musk, być może największy ewangelista pojazdów elektrycznych w branży, wylał zimną wodę na rynek pojazdów elektrycznych i ogólny krajobraz gospodarczy. Musk zauważył podczas telekonferencji Tesli w zeszłą środę, że firma opóźnia budowę swojej nadchodzącej Gigafabryki w Meksyku z powodu obaw o globalne warunki gospodarcze wynikające z rosnących stóp procentowych, które sprawiają, że kredytowanie samochodów jest droższe dla konsumentów, co z kolei ogranicza popyt.

Ford wstrzymuje inwestycję 12 miliardów dolarów w pojazdy elektryczne po tym, jak stwierdził, że są one zbyt kosztowne

Business Insider

Ford wstrzymał warte miliardy dolarów inwestycje w produkcję pojazdów elektrycznych, ostrzegając, że klienci nie będą płacić za nie wyższej ceny. Gigant motoryzacyjny ogłosił w swoim czwartkowym podsumowaniu wyników za trzeci kwartał, że odroczy 12 miliardów dolarów planowanych wydatków na produkcję pojazdów elektrycznych i wstrzyma niektóre duże projekty, w tym budowę nowej fabryki akumulatorów w Kentucky.

Istnieje “gniazdo szerszeni” niepokoju związanego ze spowolnieniem popytu na pojazdy elektryczne

Honda i GM porzuciły plany współpracy przy tworzeniu taniego pojazdu elektrycznego. Rok temu powiedzieli, że spodziewają się “rozpocząć produkcję “milionów” tych niedrogich pojazdów elektrycznych do 2027 roku”. Obecnie nie ma takich planów. Zmieniło się również to, że wszyscy komentatorzy na temat pojazdów elektrycznych otwarcie dyskutują o “spowolnieniu”:

…decyzja o rezygnacji z planów dotyczących bardziej przystępnych cenowo pojazdów elektrycznych z pewnością pogłębi obawy o przyszłość rynku pojazdów elektrycznych w USA i za granicą. Obniżki cen Tesli, kurczące się marże zysku i słabnący popyt wywołały niepokój związany z masowym przejściem na pojazdy elektryczne, które jest w toku.

Niepokój ten znajduje odzwierciedlenie w wielu posunięciach dużych graczy, w tym w niedawnych zapowiedziach GM o dłuższym czasie oczekiwania na nadchodzącą serię elektrycznych ciężarówek i decyzji Forda o tymczasowym zamknięciu jednej z trzech zmian w fabryce, która buduje elektryczny F-150 Lightning. — The Verge

Złe znaki: Sprzedaż pojazdów elektrycznych trwa dwa razy dłużej

“Wcześni użytkownicy już wdrożeni”: Amerykańscy producenci samochodów spowalniają plany rozwoju pojazdów elektrycznych

Australian Financial Review

Pojazdy elektryczne… dłużej zalegają w salonach dealerskich. Według Coxa, dealerzy potrzebują 88 dni, aby sprzedać całą swoją podaż zelektryfikowanych samochodów osobowych i ciężarowych, w porównaniu z 39 dniami w październiku 2022 roku. Z kolei pojazdy napędzane benzyną sprzedają się w ciągu 60 dni.

Według ankiety przeprowadzonej przez Yahoo Finance/Ipsos, tylko jedna trzecia amerykańskich konsumentów twierdzi, że następny samochód lub ciężarówka, którą kupią, będzie prawdopodobnie elektryczna.

Mimo że sprzedaż osiągnęła nowy rekordowy poziom, nadchodzi spowolnienie:

Według grupy Cox Automotive, w trzecim kwartale w Stanach Zjednoczonych sprzedano rekordową liczbę 313 000 pojazdów elektrycznych. Samochody elektryczne stanowiły 7,9 % całkowitej sprzedaży w branży w trzecim kwartale, w porównaniu z 6,1 % rok temu, jak wynika z danych Cox Automotive.

Mimo tego tempo wzrostu spada. Według Kelley Blue Book, firmy badawczej należącej do Cox Automotive, wzrost w trzecim kwartale 2021 r. i 2022 r. wyniósł około 75% rok do roku; w tym roku wzrost wyniósł stosunkowo chłodne 50%.

Ciężarówki i samochody dostawcze GM również zwalniają:

Najważniejsze inwestycje GM tracą na sile

Najważniejsze inwestycje General Motors w przyszłość – pojazdy elektryczne, autonomia i oprogramowanie subskrypcyjne – napotykają na trudności, a teraz prawdopodobieństwo gwałtownego wzrostu kosztów pracy jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę.

Samochody elektryczne: GM zrezygnowało w zeszłym tygodniu ze swojego celu wyprodukowania 400 000 pojazdów elektrycznych (EV) do pierwszej połowy 2024 roku, powołując się na spowolnienie popytu, ciągłe wąskie gardła produkcyjne i obawy o rentowność.

Firma już wcześniej ogłosiła, że zamierza opóźnić produkcję swoich elektrycznych pickupów nowej generacji do 2025 r., aby dowiedzieć się, jak produkować je z większą rentownością. Niedawno firma wstrzymała produkcję elektrycznych samochodów dostawczych BrightDrop do wiosny przyszłego roku.

Tuż przed kwartalnymi raportami o wynikach firmy pojawiła się ankieta pokazująca, że 50% właścicieli pojazdów elektrycznych innych niż Tesla myśli o powrocie do benzyny. Lojalność Tesli oscylowała w granicach 70%.

Komentarze:

Uber:

Ci ludzie dostają duże pieniądze, ale za co? Nie mają pojęcia, jak czytać swój rynek, nie mają pojęcia o realiach branży, w której działają. Są tylko poganiaczami chmur, jak każdy inny głupek. Jedynym facetem zarabiającym na swoją pensję był Toyoda, więc go zniszczyli.

To nie jest ekologia, to socjalizm, a cały sens polega na zrównaniu, co oznacza redukcję do zera.