Ksiądz Łukasz Szydłowski, który pomagał “załatwiać paszporty covidowe”, na wolności. Sąd: Znaczenie paszportu covidowego jest „znikome”.

Sąd zdecydował o wypuszczeniu z aresztu księdza Łukasza. Duchowny z bractwa Św. Piusa X usłyszał wcześniej zarzut handlowania fałszywymi certyfikatami covidowymi.

4 lutego 2022 https://nczas.com/2022/02/04/ksiadz-ktory-pomagal-zalatwiac-paszporty-covidowe-wypuszczony-na-wolnosc-tak-sad-uzasadnil-decyzje/

——————-

Do zatrzymania doszło 10 stycznia. Kapłan oraz cztery inne osoby usłyszały wówczas zarzuty związane z czynnościami w ramach reżimu sanitarnego, czyli pomagali załatwiać paszporty covidowe.

Zdecydowano wówczas o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące czterech z pięciu zatrzymanych osób. Wśród zatrzymanych był właśnie krakowski ksiądz oraz m.in. jeden żołnierz. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Ks. Łukasz Szydłowski FSSPX aresztowany. Sprawa dotyczy reżimu sanitarnego.

Ksiądz Łukasz otrzymał wsparcie przełożonych, którzy zapewnili mu prawnika. Odwołano się od tymczasowego aresztowania.

W czwartek, 3 lutego sąd w Poznaniu zdecydował o wypuszczeniu duchownego na wolność. Sędzia stwierdził, że nie ma obaw o matactwo, a tym samym areszt był nieuzasadniony. Kapłan będzie musiał jednak trzy razy w tygodniu meldować się na posterunku policji.

Sąd wykazał też, że ks. Łukasz nie działał w zorganizowanej grupie przestępczej. Zakazał mu jednocześnie kontaktowania się z innymi osobami zamieszanymi w sprawę.

Ponadto, sąd poddał w wątpliwość społeczną szkodliwość handlu paszportami covidowymi, ponieważ w polskiej specyfice znaczenie tego dokumentu jest „znikome”.