Kto kontroluje Wikipedię? Spokojne wyliczenie.

Kto kontroluje Wikipedię?

Autor: AlterCabrio , 19 kwietnia 2024

Wikipedia – narzędzie kontroli wywiadu? Portal wiedzy jest najwyraźniej fundacją finansowaną z darowizn. W zasadzie każdy może napisać lub zredagować artykuł. Naprawdę? Po bliższym przyjrzeniu się Wikipedii okazuje się, że jest ona narzędziem władzy wykorzystywanym przez siły działające w tle. Ci, których to dotyczy, opowiadają o swoich doświadczeniach z tak zwaną wolną encyklopedią.

−∗−

Wikipedia – instrument kontroli w rękach wywiadu?

https://www.kla.tv/index.php?a=showembed&vidid=28814&lang=pl

[Tekst transkrypcji zachowany w tłumaczeniu automatycznym zgodnie ze stroną źródłową -AC]

Wikipedia jest siódmą najczęściej wyszukiwaną stroną internetową na świecie i zdecydowanie najbardziej znaną encyklopedią online. Wikipedia ma duży wpływ na wiedzę i światopogląd wielu ludzi. Wikipedia jest powszechnie uważana za przejrzysty i w większości wiarygodny projekt społecznościowy. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Kto i co stoi za Wikipedią i jakie są jej cele?
Właścicielem Wikipedii jest Fundacja Wikimedia. Każdego roku Wikipedia prosi swoich czytelników o darowizny, dzięki czemu sprawia wrażenie medium finansowanego przez czytelników. Wikimedia, fundacja stojąca za Wikipedią, miała aktywa przekraczające 100 milionów dolarów w czerwcu 2021 roku. Pod tytułem “Wikipedia i propaganda”, “Swiss Policy Research” zaktualizowało artykuł na swojej stronie głównej w styczniu 2024 r., który Kla.TV reprodukuje poniżej w skróconej formie i częściowo własnymi słowami.

Czy Wikipedia to wspólny wysiłek wielu autorów?
Badania pokazują, że angielska Wikipedia, z siedmioma miliardami odsłon miesięcznie, jest zarządzana przez zaledwie 500 aktywnych administratorów. Niemiecka Wikipedia, z około miliardem odsłon miesięcznie, jest kontrolowana przez zaledwie 30 funkcjonariuszy i 150 administratorów. 80% całej zawartości Wikipedii zostało napisane przez zaledwie 1% wszystkich autorów!
Jakie grupy mają wpływ na artykuły w Wikipedii?

[1)] Wpływ poprzez firmy
W jednym z najbardziej znanych przypadków kierownik projektu z firmy farmaceutycznej Merck był również administratorem niemieckiej Wikipedii i manipulował artykułami na temat historii i produktów Merck. Sprawa została ujawniona w 2015 roku, ale nie miała żadnych konsekwencji dla administratora.
W 2014 r. badania wykazały, w jaki sposób Lufthansa usunęła z Wikipedii dane dotyczące hałasu samolotów, a producent pojazdów MAN usunął z Wikipedii informacje na temat produkcji czołgów podczas II wojny światowej. Daimler-Benz usunął odniesienia do lobbingu politycznego, a Boehringer Ingelheim usunął informacje o produkowanym “Agencie Orange”.

[2)] Wpływy za pośrednictwem tajnych służb
Już w 2007 roku badacze odkryli, że jeden z najbardziej aktywnych i wpływowych administratorów angielskiej Wikipedii, znany jako “Slim Virgin”, był w rzeczywistości byłym informatorem brytyjskich służb specjalnych mieszkającym w Kanadzie pod fałszywym nazwiskiem.
Również w 2007 roku badacze byli w stanie udowodnić, że pracownicy CIA i FBI edytowali artykuły w Wikipedii na kontrowersyjne tematy, takie jak wojna w Iraku i więzienie wojskowe Guantanamo.

Wpływ grup aktywistów na Wikipedię
Oprócz firm PR i podmiotów państwowych, kilka grup aktywistów również odgrywa ważną rolę w edytowaniu i manipulowaniu artykułami Wikipedii.
Jedną z najbardziej wpływowych, ale najmniej znanych grup aktywistów w Wikipedii są tak zwani “Sceptycy”, niejasna i podobna do sekty organizacja, której członkowie nie postrzegają oficjalnych stanowisk “sceptycznie”, ale raczej krytykują takie stanowiska. “Sceptycy” zasadniczo służą jako “cyber wojownicy” dla interesów politycznych i handlowych.
Podczas pandemii koronawirusa (2020-2022) “sceptycy” również odgrywali główną rolę w Wikipedii, egzekwując oficjalne, ale w większości fałszywe stanowiska i zniesławiając krytycznych badaczy, lekarzy i dziennikarzy. Na przykład laboratoryjne pochodzenie wirusa zostało odrzucone jako “teoria spiskowa”, a ochronne działanie szczepionek zostało wyraźnie wyolbrzymione.
Aktywiści bronią również oficjalnej narracji i zniesławiają krytycznych autorów w złożonej kwestii zmian klimatu. Niektóre z tych działań są finansowane przez rządy, takie jak “Projekt poprawy komunikacji wiedzy na temat zmian klimatu za pośrednictwem Wikipedii”.
W 2019 r. okazało się, że artykuły w niemieckiej Wikipedii na temat transformacji energetycznej, globalnego ocieplenia, ochrony klimatu, zaprzeczania zmianom klimatu, zaprzeczania nauce, energii wiatrowej, fotowoltaiki i Grety Thunberg mają tego samego głównego autora: członek partii politycznej “Die Grünen” i niemieckiego ruchu “Skeptiker”.
Inną grupą, która jest szczególnie aktywna w edytowaniu i manipulowaniu tematami politycznymi i społecznymi w Wikipedii, jest tak zwany “ruch Antifa”. W przeciwieństwie do klasycznej “lewicy”, nowoczesny “ruch Antifa” wspiera proamerykańską i proizraelską politykę.
W 2021 roku wyciekły dokumenty pokazujące, że czołowy członek amerykańskiego ruchu “Antifa” był w kontakcie z brytyjskimi i amerykańskimi służbami wywiadowczymi. Członek Antify atakował zarówno konserwatywnych, jak i tradycyjnie lewicowych dziennikarzy i polityków, którzy krytykowali wojny w USA lub politykę Izraela. W krajach niemieckojęzycznych dla tej grupy aktywistów przyjęło się określenie “Transatlantifa”.

Wikipedia i WEF
Nic dziwnego, że założyciel Wikipedii Jimmy Wales wielokrotnie popierał takie tajne operacje na Wikipedii.
Wales jest przyjacielem byłego brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira. Wales ożenił się z Kate Garvey w 2012 roku. Kate Garvey jest “Młodym Globalnym Liderem” Światowego Forum Ekonomicznego WEF w Davos.
Była dyrektor generalna Wikimedia, Katherine Maher (2016-2021), wcześniej pracowała we wpływowej amerykańskiej Radzie Stosunków Zagranicznych CFR.
Katherine Maher jest również Młodym Globalnym Liderem WEF, starszym członkiem stowarzyszonej z NATO Rady Atlantyckiej oraz członkiem Rady Polityki Zagranicznej Departamentu Stanu USA.

Współzałożyciel Wikipedii nie ufa już Wikipedii
W wywiadzie z 2021 roku współzałożyciel Wikipedii Larry Sanger wyjaśnił, że nie ufa już stworzonej przez siebie witrynie. W szczególności Sanger zauważył, że tematy i kontrowersje, które nie pojawiają się w “centrolewicowych mediach głównego nurtu”, nie mogą pojawiać się w Wikipedii.
W rzeczywistości Wikipedia akceptuje prawie tylko uznane media jako “wiarygodne źródła”, podczas gdy niezależne media, niezależnie od jakości, są w dużej mierze wykluczone.
W wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Glennem Greenwaldem w 2023 r. Sanger argumentował, że Wikipedia stała się “narzędziem kontroli” w rękach amerykańskiego establishmentu i agencji wywiadowczych, dodając, że jego zdaniem “żadna encyklopedia nigdy nie była tak niezrównoważona jak Wikipedia”.

Zakończymy cytatem z byłego “wikipedysty”:
“To, co dzieje się z Wikipedią, to skandal.
Byłem kiedyś współautorem i mogę potwierdzić dyktaturę administratorów.
Nie chodzi o argumenty, ale o władzę.” [ – Były wikipedysta -]

_______________

Źródło: kla.tv

=======================================

Tam, na Legionie, dodalem, to i u siebie dodam:

O mojej przygodzie z wikipedią i sądownictwem.

Mirosław Dakowski.

W pierwszych latach istnienia mego portalu umieściłem jakiś artykuł mocno potępiający wtedy jeszcze mało znaną zbrodnię pedofilii. Po kilku tygodniach znajomi mnie zaalarmowali, że w Wikipedii pojawił się mój zmieniony [podrobiony, oszczerczy] biogram, w którym m.inn. podano adres mojej strony internetowej, czyli portalu – jako „Mały Książę”, a to ten portal był wtedy jednym z pierwszych jawnych portali pedofilów.

Policja szybko znalazła, że autorem tego szkalującego tekstu był ktoś mieszkający samotnie, tylko ze swoim psem, pod adresem, o ile pamiętam Benedykta 16.

Śledztwo wykazało że mieszka tam samotnie były generał LWP , jakiś Wojtasik, który był komendantem wojennym, czy jak to się wtedy nazywało, na początku stanu wojennego w Polskim Radiu. Oczywiście teraz w roku 2024 nigdzie w Internecie nie można znaleźć ani jego nazwiska i imienia ani roli w stanie wojennym w Polskim Radiu.

Wytoczyłem więc temu panu Wojtasikowi proces. Jego przedstawicielem był ówczesny Dziekan Rady Adwokackiej zapomniałem nazwisko. [Nie, raczej boję się je podać, bo na pewno jego syn, czy córka są w sądownictwie – i mi dopieprzą].

Na pierwszych rozprawach generał [ LWP- podkreślam to, bo bardzo go to wtedy bulwersowało] – powiedział sądowi, że on ma komputer ale nie potrafi go używać. Na nasze pytanie:

Kto w takim razie używał jego komputera, jeśli on jak twierdzi mieszka tam tylko z psem ? – odmówił odpowiedzi.

Tymczasem okazało się, że jeden z jego synów prowadzi dwie fundacje [chyba Łukasz] na tematy pedofilskie, a drugi, nie chce mi się szukać imienia jest, jak powiedział, wybitnym wikipedystą. Ale Dziekan Rady Adwokackiej zapewnił Sąd, że na pewno żaden z nich nie uczestniczył w tym fałszowaniu mojego życiorysu na Wikipedii. Sąd to uznał. No cóż widocznie były to wpływy astralne.

Ku mojej i sądu konsternacji, mój młody adwokat [mec. Dm.] wycofał się z procesu na początku kolejnej rozprawy, wcześniej mnie o tym nie zawiadamiając. Dopiero później w rozmowie prywatnej powiedział, że w nocy przed rozprawą dostał telefon z propozycją nie do odrzucenia.

W takiej sytuacji oczywiście z dalszego ciągu mojego procesu się wycofałem czyli go przegrałem.

Przegrałem jeszcze drugi proces, bo ten dziekan Rady Adwokackiej zażądał za swoją interwencję 5000 zł, co jest odpowiednikiem teraz jakiś 12 000[inflacja, synku]

Nauczyło mnie to, że Wikipedia jest również wiarygodna jak stan sędziowski w obecnej rzeczywistości