Na Mazurach likwidują parafie. Brakuje księży. Będą ściągani z Afryki. W Afryce seminaria są pełne,.

Na Mazurach likwidują parafie. Brakuje księży. Będą ściągani z Afryki.

W Afryce seminaria są pełne, jest problem z wykształceniem wszystkich chętnych,

ksieza-beda-sciagani-z-afryki

Diecezja ełcka cierpi na niedobór kapłanów. Mazurska kuria musi rozważyć ograniczenie liczby nabożeństw oraz znaleźć sposób, by uzupełnić braki. Rozwiązaniem może być ściąganie alumnów z Afryki.

Biskup ełcki, ksiądz Jerzy Mazur, poinformował wiernych z mazurskiej diecezji o tym, jak się mają sprawy z niedoborem księży.

Kapłan uważa, że problem jest poważny, ale mazurscy wierni jeszcze nie do końca go rozumieją.

– Na razie parafianie nie za bardzo rozumieją, dlaczego mieliby być pozbawieni księdza, dlaczego chcemy zmniejszać liczbę parafii. Prawda jest jednak taka, że z jednej strony mamy za mało kapłanów, z drugiej strony są parafie, w których jest bardzo mało wiernych uczestniczących w mszach, uczestniczących w życiu parafialnym. Są też parafie „wymierające”, gdzie jest coraz mniej ludzi. Wszystko to sprawia, że zaczęliśmy rozmawiać z parafiami, które w pierwszej kolejności mogłyby zostać połączone – powiedział rzecznik prasowy ełckiej kurii ks. Marcin Maczan.

Co czeka mazurską diecezję? Jeszcze w tym roku 2-3 parafie mogą zostać połączone w jedną.

Jak rzecznik kurii tłumaczy niedobory kadrowe w diecezji? Zdaniem kapłana potencjalni księża są zniechęcani i wyśmiewani przez środowisko.

– Mamy mało powołań, bo zdarza się, że rodzina kategorycznie zabrania młodym mężczyznom wstępowania do seminarium. Ci, którzy czują powołanie, są wyśmiewani w swoich środowiskach. To ma wpływ na sytuację kadrową w diecezji, żeby to zmienić potrzeba zmiany tego podejścia – powiedział ks. Maczan.

Na Mazurach brakuje księży

W mazurskiej diecezji 154 parafie obsługuje 214 kapłanów diecezjalnych i 46 kapłanów zakonnych. 37 kapłanów jest na emeryturze, ale sytuacja zmusza ich, by dalej posługiwali.

„Niektórzy z nich nadal pomagają w duszpasterstwie, za co jestem im ogromnie wdzięczny. W sumie mamy 298 kapłanów diecezjalnych. W seminarium przygotowuje się do święceń kapłańskich 16 alumnów. Na pierwszym i drugim roku mamy po jednym studencie” – przyznał w liście do wiernych bp. Mazur. Jednocześnie zapewnił, że żadna parafia „nie pozostanie bez opieki duszpasterskiej”.

„Oznacza to, że w każdą niedzielę i święta będą sprawowane msze św., sakrament pokuty. W takiej parafii nadal będzie przygotowanie i sprawowanie sakramentów: I komunii świętej, bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, a w pierwsze piątki miesiąca będą odwiedziny chorych” – zapewnił biskup ełcki.

Alumni z Afryki trafią na Mazury?

„Mając doświadczenie misyjne i znając wielu biskupów z Afryki, którzy mają dużo powołań w swoich diecezjach, rozważam, by każdego roku zapraszać alumnów, którzy ukończyli tam filozofię, aby kontynuowali formację do kapłaństwa w naszym seminarium. Po otrzymaniu święceń kapłańskich przez przynajmniej dziesięć lat pełniliby posługę kapłańską w naszej diecezji” – napisał biskup.

W Afryce seminaria są pełne, jest problem z wykształceniem wszystkich chętnych, więc w ten sposób zatroszczymy się też o Kościół Powszechny – poinformował rzecznik kurii.

=====================================

A oto kościoły i kaplice Bractwa św. Piusa X. Nie brakuje kapłanów ani seminarzystów: Seminaria są pełne.

Bajerze Białystok Bielsko-Biała Bolesławiec Bukowiec Bydgoszcz Chorzów Częstochowa Gdynia Gniezno Jarosław Józefów Kielce Kołobrzeg Kraków Lubatowa Lublin Łódź Nowy Sącz Olsztyn Opole Ostrołęka Piła Poznań Radom Rzeszów Słupsk Suwałki Szczecin Tarnów Tczew Toruń Warszawa Wrocław Zamość Zielona Góra
przeorat kaplica dom formacyjny misja