Polski „Ład”: Milion podatników w kropce.

Polski „Ład”: Milion podatników w kropce. Powinni szybko zgłosić się do skarbówki

Polski Ład mocno zamieszał w przepisach podatkowych. Najlepszy przykład to sytuacja, w jakiej znaleźli się ryczałtowcy. Aby uniknąć kłopotów w razie kontroli skarbowej, powinni napisać do skarbówki.

Wyślij podanie i zapłać za nie. 

A urząd odpowie, albo i nie.

Polski ład,  Polak dziad 

——————————-

Na podst.: https://spidersweb.pl/bizblog/polski-lad-milion-podatnikow-w-kropce/

Po wprowadzeniu „Polskiego Ładu” wielu ryczałtowców nie ma pojęcia, jaką stawkę ma zastosować i z jakich ulg podatkowych może skorzystać. Jak mają sobie poradzić? Eksperci radzą: złóżcie wniosek o indywidualną interpretację podatkową.

W razie kontroli skarbowej przedsiębiorca będzie miał dowód na to, że działa zgodnie z prawem. Jeśli więc zbliża się termin, w którym trzeba określić stawki VAT lub ryczałtu, warto jak najszybciej złożyć odpowiednie wnioski, aby następnie stosować właściwe stawki – radzą eksperci inFaktu.

I wskazują, że dwa podstawowe wnioski, które należy złożyć to:

  • wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej
  • wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej

Dokumenty, które trzeba skierować do Krajowej Informacji Skarbowej, mogą mieć postać pisemną, wystarczy wydrukować odpowiedni formularz i wysłać pocztą na adres KIS. Inną opcją jest wysłanie wniosku elektronicznego za pomocą portalu ePUAP i Profilu Zaufanego.

Krajowa Informacja Skarbowa ma trzy miesiące od złożenia wniosku na odpowiedź i wydanie interpretacji. Jeśli nie odniesie się w tym czasie do sprawy, to na mocy prawa przyjmuje się, że stanowisko w nim przedstawione zostało uznane przez skarbówkę za prawidłowe.

Złóż wniosek online i zabezpiecz się przed karą od skarbówki

[—]

Zalecam, aby we wniosku nie powoływać się na PKWiU, jeśli pytamy o rozstrzygnięcie stawek ryczałtu. Może się zdarzyć, że KIS odniesie się wyłącznie do tego, jaka stawka obowiązuje na wskazanym przez nas PKWiU, a nie do meritum sprawy, czyli pomocy w określeniu właściwej stawki – wyjaśnia.

Opłata to 40 zł płatne za każdą sprawę osobno.

Oznacza to, że jeśli podatnik we wniosku prosi o wyznaczenie kilku powiązanych ze sobą stawek, to powinien z góry zapłacić odpowiednią wielokrotność tej kwoty – tłumaczy inFakt. [—]