Te waginy feministek [pfuj, paskudne!] – jednak nie w Teatrze Dramatycznym !

Paweł Woliński, CitizenGO” <petycje@citizengo.org>

Piszę do Państwa dziś z dobrą wiadomością.

Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, 23 listopada 2022 r. stwierdził nieważność Zarządzenia w sprawie powołania dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy.

Jak być może Państwo pamiętają na początku września uruchomiliśmy petycję do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o usunięcie ze stanowiska nowo powołanej dyrektor Teatru Dramatycznego Moniki Strzępki.

Uzasadnialiśmy to m.in. sposobem objęcia tej funkcji przez nową dyrektor w formie prześmiewczej parodii katolickiej procesji, której uczestniczki i uczestnicy nieśli figurę kobiecych narządów płciowych ustylizowanych na podobieństwo figury Matki Boskiej.

W wygłoszonym wówczas „wyznaniu wiary” Strzępka przyznała wprost, że procesyjnie wniesiona do Teatru Dramatycznego wagina (która odtąd stoi we foyer):

„To symbol wartości, które wyznajemy i którymi będziemy się kierować, transformując Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury.”

Według nowej dyrektor teatru, to także początek walki z tzw. patriarchatem i manifestacji kobiecego gniewu.

Na zdjęciu Monika Strzępka na tle figury w kształcie waginy we foyer warszawskiego Teatru Dramatycznego 

Pisaliśmy, że takie deklaracje są niezgodne z wymaganiami konkursowymi na stanowisko dyrektora teatru, którego zwyciężczynią została Monika Strzępka.

Oczywiście z gabinetu prezydenta Trzaskowskiego otrzymaliśmy kuriozalne pismo, że ideologiczne manifestacje nowej dyrektor i chęć uczynienia z publicznego teatru propagandowej tuby ideologii radykalnego feminizmu, neopogaństwa i szamańskich zabobonów są wyrazem „twórczości artystycznej, w którą miasto nie ingeruje”.

Jednak prawie 24.000 Państwa podpisów pod petycją o usunięcie ze stanowiska dyrektor Strzępki oraz nagłośnienie tej sprawy spowodowało reakcję Mazowieckiego Wojewody.

Wydał on w trybie nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego tzw. rozstrzygnięcie nadzorcze, czyli stwierdził nieważność Zarządzenia w sprawie powołania dyrektora Teatru Dramatycznego m.st Warszawy.

Jak napisano w komunikacie Wojewody – „Ocena prawna wykazała, że wybrana przez kandydatkę koncepcja programowa nie uwzględniała oczekiwań Organizatora (m.st. Warszawy), określonych w dokumentach konkursowych – w zakresie kontynuacji tradycji sceny Teatru Dramatycznego.”

Jako że rozstrzygnięcie nadzorcze wstrzymuje wykonanie Zarządzenia Prezydenta Warszawy z mocy prawa, z dniem doręczenia, czyli 24 listopada Monika Strzępka przestała pełnić funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego.

Warto zwrócić uwagę, że wojewoda w uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na „negatywne głosy mieszkańców Warszawy’, a my nie mamy żadnej wątpliwości, że chodziło tu także o Państwa głosy.

Jeszcze raz dziękuję za Państwa ogromne poparcie dla naszej akcji sprzeciwu wobec zawłaszczania publicznych instytucji kultury przez lewicowy radykalizm.

Serdeczne podziękowania w imieniu całej społeczności!

Paweł Woliński z całym zespołem CitizenGO

P.S.- Czy chcą Państwo wesprzeć pracę CitizenGO? Będziemy działać nieustannie, dzień po dniu i rok po roku, aby bronić życia, rodziny i wolności. Aby było to możliwe, potrzebujemy Państwa stałego wsparcia, teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli są Państwo zadowoleni z naszej pracy i mają Państwo taką możliwość, proszę rozważyć stałe wsparcie dla naszej organizacji. Nawet 10 zł miesięcznie daje nam możliwość, by kontynuować nasze zmagania. 

===========================

Więcej informacji:

Rozstrzygnięcie nadzorcze ws. powołania Dyrektora Teatru Dramatycznego

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozstrzygniecie-nadzorcze-ws-powolania-dyrektora-teatru-dramatycznego