Ukraińcy będą mogli po “godziwym kursie” wymienić hrywnę na złote

Urszula Gwiazda https://www.rmf24.pl/news-ukraincy-beda-mogli-po-godziwym-kursie-wymienic-hrywne-na-zl,nId,5898869?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6568037&utm_campaign=wykop-poleca#crp_state=1

—————————–

Być może już w przyszłym tygodniu bank  PKO BP będzie gotów do przyjmowania hrywien w ramach wymiany walutowej uzgodnionej ze stroną ukraińską – pisze czwartkowy “Puls Biznesu”. “Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Ukraińcy będą mogli po godziwym kursie wymienić hrywnę na złote na prostych zasadach” – czytamy.

Informacja w języku ukraińskim dla klientów kantoru przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie / 	Paweł Supernak   /PAP

Informacja w języku ukraińskim dla klientów kantoru przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie / Paweł Supernak /PAP

Dwa tygodnie temu Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP, publicznie zaapelował do instytucji krajowych i unijnych o stworzenie funduszu, z którego byłyby wypłacane “niewielkie” kwoty dla uchodźców z Ukrainy.

Jak podkreśla gazeta, wielu z nich opuściło kraj bez środków do życia. “Ci natomiast, którzy zabrali ze sobą pieniądze, przekonali się, że hrywna jest praktycznie walutą niewymienialną, a jeśli ktoś gotów jest ją skupować, to po lichwiarskim kursie” – czytamy w gazecie.

Według “PB” problem prawdopodobnie będzie można rozwiązać w inny sposób. “Na początku minionego tygodnia Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zezwolił lokalnym bankom na skup hrywny za granicą za dolary. To był pierwszy krok do odblokowania rynku międzybankowego i przywrócenia wymienialności ukraińskiej waluty. Dwa dni później Narodowy Bank Polski (NBP) zapowiedział, że wspólnie z NBU i PKO BP pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi Ukraińcom wymianę hrywny w placówkach tego banku” – czytamy.
Z informacji “Pulsu Biznesu” wynika, “że być może będzie to możliwe już w przyszłym tygodniu, a najpóźniej za kilkanaście dni”.

“PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 oddziałów w kraju do skupu hrywny. Kurs wymiany jest jeszcze ustalany ze stroną ukraińską. Ma obowiązywać limit na osobę w wysokości 1,2-1,3 tys. zł. Hrywna będzie skupowana tylko od osób legitymujących się paszportem ukraińskim” – czytamy w “PB”.

Zobacz również:

Winnice, jachty, wille, hotele – majątki rosyjskich oligarchów we Włoszech

Winnice, jachty, wille, hotele - majątki rosyjskich oligarchów we Włoszech

Ruszyło wydawanie numerów PESEL dla Ukraińców

Do środy, do godz. 15 nadaliśmy 17 tysięcy numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tysięcy numerów dla dzieci – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Największy w Polsce punkt wydawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy ruszy w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie. To będzie około 100 stanowisk, gdzie w jednym momencie będzie można wydać numer PESEL stu osobom.

Nadanie nr PESEL nie oznacza wyrobienia dowodu osobistego. “Dowód osobisty jest dla obywateli polskich, który potwierdza także obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej” – informuje MSWiA.

Kolejka do punktu obsługi uchodźców przed urzędem dzielnicy Warszawa Wola /Radek Pietruszka /PAP

Mail:

Pojebało ich.

Przecież 

a) jeśli Ukraina wygra – i tak Hrywna będzie latami mało warta bo odbudowa kosztuje

b) Ukraina przegra – Hrywna do utylizacji

c) Rozejm – Hrywna też g. warta.

Naprawdę widać że nas traktują gorzej niż ukrów.

Nikt by nas do domów na zachodzie nie przyjmował, nikt by nam złotówek jak się zawali, nie przyjmował po starym kursie. Nikt by nam nie pomógł.

Są różnice miedzy rozważna pomocą – opiekuję się rodziną , zostało mi 200 zł to pomogę . A co innego jak oddam wypłatę ukrom i moje dzieci będą głodne.