Wygasła umowa petrodolara z Arabią Saudyjską: Parcie do wojny jest tego konsekwencją?

Wygasła umowa petrodolara z Arabią Saudyjską: jakie będą konsekwencje?

Poziom życia w USA został sztucznie podniesiony przez status dolara jako globalnej waluty rezerwowej, ale co się stanie, gdy ten status się rozpadnie?

DR IGNACY NOWOPOLSKI JUN 15
 
READ IN APP
 

Tzw. petrodolar odnosi się do roli dolara amerykańskiego jako waluty wykorzystywanej w transakcjach związanych z ropą naftową na rynku światowym. Porozumienie to ma swoje korzenie w latach 70. XX wieku, kiedy Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wkrótce po tym, jak Stany Zjednoczone odeszły od standardu złota, co miało dalekosiężne konsekwencje dla gospodarki światowej. 

„W historii finansów globalnych niewiele umów przyniosło tyle korzyści, ile pakt petrodolara przyniósł amerykańskiej gospodarce”.

Hoffman wyjaśnia, że ​​porozumienie petrodolarowe, sformalizowane po kryzysie naftowym w 1973 r., przewidywało, że Arabia Saudyjska będzie wyceniać eksport swojej ropy wyłącznie w dolarach amerykańskich, a nadwyżki dochodów z ropy będzie inwestować w amerykańskie obligacje skarbowe.

W zamian Stany Zjednoczone zapewniły królestwu wsparcie militarne i ochronę. To rozwiązanie było sytuacją korzystną dla obu stron; Stany Zjednoczone zyskały stabilne źródło ropy naftowej i  rynek zmonopolizowany dla swojego długu , podczas gdy Arabia Saudyjska zapewniła sobie bezpieczeństwo gospodarcze i ogólne. 

W obliczu wygaśnięcia umowy Stany Zjednoczone nie będą już miały struktury wsparcia finansowego umożliwiającej obsługę ich ogromnego długu publicznego wynoszącego 34,5 biliona dolarów. Dolar upadnie, to tylko kwestia kiedy, a nie czy.

Ta nowa rzeczywistość gospodarcza, w której narody świata kręcą nosem w stronę dolara, reprezentuje zmianę tektoniczną w światowym porządku gospodarczym. I w tym leży prawdziwy powód chęci waszyngtońskiego establishmentu do rozpoczęcia III wojny światowej z Rosją. Ci, którzy najbardziej skorzystali na układzie niekończących się wojen finansowanych z niekończącym się długiem, widzą, że ich zabawa dobiegła końca. Postronni obserwatorzy po raz pierwszy mogą dostrzec w centrum uwagi potencjalny koniec amerykańskiego imperium. Czas pokaże, czy tak się stanie, czy nie, ale co do tego nie ma wątpliwości: żadne imperium w historii nie upadło bez walki.

Jeśli nadal żyjesz w zaprzeczaniu zreczywistości, czas się obudzić. Czas przygotować się do wojny. Rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii już mówią swoim obywatelom, aby przygotowali się do wojny z Rosją, ale skorumpowany reżim Bidena milczy w tej sprawie, nawet jeśli w dalszym ciągu szturcha niedźwiedzia coraz większą ilością broni wysyłanej w celu zabijania Rosjan na Ukrainie, a teraz daje nawet zielone światło Ukrainie na użycie amerykańskiej broni do uderzenia w serce Rosji.

Żadne wybory i żaden polityk nas nie uratuje. Padnijmy więc na kolana i módlmy się o pokój, przygotowując siebie i nasze rodziny na nadchodzące trudne czasy.

Hoffman wyjaśnia, że ​​nakazując sprzedaż ropy w dolarach amerykańskich, porozumienie z Arabią Saudyjską podniosło status dolara jako światowej waluty rezerwowej, dodając:

„To z kolei wywarło głęboki wpływ na gospodarkę USA. Globalny popyt na dolary na zakup ropy pomógł utrzymać silną walutę, dzięki czemu import jest stosunkowo tani dla amerykańskich konsumentów. Ponadto napływ kapitału zagranicznego do amerykańskich obligacji skarbowych przyczynił się do niskich stóp procentowych i silnego rynku obligacji”.

W swojej książce  Bonfire of the Sanities z grudnia 2023 r . menedżer ds. inwestycji David Wright argumentuje, że siła dolara jest kluczowym czynnikiem stojącym za wysokim standardem życia w Ameryce. Wright twierdzi, że powodem, dla którego mieszkańcy USA cieszą się „tak wysokim poziomem życia jest mocny dolar”. Siła ta wynika w dużej mierze z postrzeganej wiary w amerykańską gospodarkę, „oraz z faktu, że energii nie można kupić bez dolarów amerykańskich”.

Należy zgodzić się z Hoffmanem, gdy mówi: „To wygaśnięcie ma daleko idące konsekwencje, ponieważ może potencjalnie zakłócić globalny porządek finansowy”.

Umowa między USA a Arabią Saudyjską wygasła 9 czerwca 2024 roku.

Oznacza to, że dolar teraz spadnie lub będzie pływał o własnych siłach. Problem w tym, że nie ma już żadnych zalet. Amerykańska waluta została uwolniona kilkadziesiąt lat temu od standardu złota i po raz pierwszy od ponad 50 lat nie będzie też oparta na ropie.

W międzyczasie amerykańscy politycy lekkomyślnie zaciągnęli bezprecedensowy dług, którego nigdy nie będzie można spłacić. Bankierzy centralni zawsze dostaną swoje. Stąd potrzeba resetu. Nowy system nie powstanie bez bólów porodowych, a jednym z nich jest wojna. Tak, globalne resety mogą być nieuporządkowane, a zaraz przekonamy się, jak bardzo chaotyczne będzie on chaotyczny .