Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 20 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow kolaps arrow Mamy 3 biliony długu ukrytego
Thursday 20 February 2020 06:39:41.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Mamy 3 biliony długu ukrytego Drukuj Email
Wpisał: Rzepa   
01.10.2013.

Mamy 3 biliony długu ukrytego

 

ACW 30-09-2013, ekonomia.rp

 

To zobowiązania wobec przyszłych emerytów. Licznik długu Leszka Balcerowicza, umieszczony w centrum Warszawy, od dzisiaj będzie pokazywał także to ukryte zadłużenie.

Obecnie dług ukryty to 3070 mld zł, czyli 190,6 proc. PKB – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. W przeliczeniu na jednego mieszkańca – aż  82,6 tys. zł. Dla porównania, dług jawny to ok. ok. 936 mld zł (57,3 proc. PKB) czyli ok. 25,2 tys. zł na mieszkańca.

Taki dług ukryty liczony jest jako suma zobowiązań ZUS wobec obecnych i przyszłych emerytów. Nie obejmuje on – jak podkreśla FOR – zobowiązań wynikających z rent przyznawanych przez ZUS, a także rent i emerytur z KRUS oraz dla służb mundurowych. Razem z takimi elementami, dług może wynieść, wedle bardzo przybliżonych szacunków – 300-350 proc. PKB.

- Przekroczenie przed dług ukryty pewnego poziomu, jest groźne dla przyszłego rozwoju gospodarczego, tak samo jak w przypadku długu jawnego. W konsekwencji rosną podatki, a jak tego nie starczy zaczyna się zaciąganie nowych zobowiązań na rynku czyli zwiększania długu jawnego. Widzieliśmy to na własne oczy Grecji czy Portugali, które przeżyły katastrofę gospodarczą. Dlatego pokazanie całościowego stanu finansów publicznych jest bardzo ważne  – mówił Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady programowej FOR, na konferencji prasowej.

Co ciekawe, dług ukryty liczony według metodologii FOR, lekko spada – o ile na koniec 2012 r. wynosił 3086 mld zł, o tyle na koniec 2013 r. może to być 3065 mld zł. – Wynika to z tego, że ZUS wypłaca więcej zobowiązań niż podejmuje nowych – mówił Aleksander Łaszek, ekspert FOR. – To sukces reformy emerytalnej z 1999 r. – wyjaśniał.

Teraz ten sukces może zostać przekreślony przez proponowane przez rząd zmiany w OFE. – Słyszymy, że dzięki propozycji zabrania oszczędności Polaków, dług jawny spadnie. To prawda, ale tylko przejściowo, a ten ukryty wzrośnie, z czym rząd w ogóle się nie liczy – mówił Balcerowicz.  Dodał, że poziom konkurencji politycznej w Polsce jest bardzo niski. – Recepty na klęskę przedstawia się jako recepty na cud gospodarczy, złe rozwiązania – jako walkę ze złem. By ten żałosny poziom dyskusji przestał się opłacać, trzeba podejmować różne działania. Jednym z takich działań jest uświadomienie społeczeństwu, jakie są prawdziwe koszty i efekty polityki rządu – podkreślał Balcerowicz.

- Istotą reformy emerytalnej było zatrzymanie niekontrolowanego narastania sumy długu jawnego i ukrytego, by nie dopuścić do ich eksplozji. To cała suma jest ważna, bo jako społeczeństwo, będziemy musieli ją spłacać. Pokazanie tej części, którą rząd dziś zupełnie pomija, jest rzeczą bardzo ważną – komentował Marek Góra, twórca reformy emerytalnej.

- Jeśli politycy przekonują, że dług ukryty nie powinien być traktowany równorzędnie z długiem jawnym to widocznie zakłada, że emerytury zostaną zrealizowane w mniejszym wymiarze niż wynikałoby to ze zobowiązań. Jeśli  mówi, że ZUS wypełni swoje zobowiązania w pełni, ale nie interesuje się długiem ukrytym, to jest głupcem lub politykiem – podkreślał z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.