Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 130 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow wspomnienia arrow Pomnik w Wyszkowie - Żołnierzom Wyklętym
Sunday 25 October 2020 11:43:21.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Pomnik w Wyszkowie - Żołnierzom Wyklętym Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
31.10.2009.

Pomnik w Wyszkowie - goście honorowi z Opola

A. Klusik (2009-10-30)  http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=269 [tam są piękne zdjęcia! MD]

            W czwartek, 29 października w Wyszkowie pod Warszawą, odsłonięto już 12 w Polsce pomnik, poświęcony Żołnierzom Wyklętym. (Ciągle tak się o nich mówi, a przecież zasłużyli na to, by raczej nazywać ich Żołnierzami Niezłomnymi.) Stanął on, na wysokiej nadbużańskiej skarpie w pobliżu mostu drogowego i niedaleko legendarnego „Probostwa w Wyszkowie” uwiecznionego przez Stefana Żeromskiego w słynnej noweli.

http://biblio.ojczyzna.pl/HTML/Zeromski__Na_probostwie_w_Wyszkowie.htm

            Głównym elementem pomnika jest orzeł podrywający się do lotu.

  Na kolumnach są tablice, na których wyryto kilkadziesiąt nazwisk żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy oddali swe życie w  latach 1946 – 1952, walcząc, z narzuconym, komunistycznym systemem władzy.
            10-ciu z nich Prezydent RP odznaczył pośmiertnie wysokimi orderami, wśród nich Stanisława Kowalczyka, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Stanisław Kowalczyk pseudonim „Baśka”, „Odwet”, „Karol”, „Edek” żołnierz AK, WiN, NZW, ujęty podstępnie i sądzony wraz ze swoim dowódcą J. Kmiołkiem, w pokazowym procesie w szkole w Pułtusku, został skazany na 14 krotną karę śmierci. Synowie jego brata, to znani w Opolu, Jerzy i Ryszard Kowalczykowie. Kontynuując rodzinne tradycje walki o Polskę wolną i sprawiedliwą, w październiku 1971, wysadzili aulę WSP w Opolu  zapobiegając w ten sposób udekorowaniu w niej komunistycznych katów, morderców robotników Wybrzeża w grudniu 1970 roku.
           
Jerzy i Ryszard uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika i pośmiertnego uhonorowania ich stryja w charakterze gości honorowych. W zastępstwie nieobecnego Prezydenta RP minister Paweł Wypych odczytał list od Prezydenta i wręczył odznaczenia.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.