Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 63 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow rząd PiS arrow Sejm uchwalił pomoc finansową dla opozycjonistów z okresu PRL [402,72 zł]
Friday 18 September 2020 18:40:17.30.
migawki
 

Szambelan Trzaskowski i jego doradca rzyciowy - Rabiej. A co z pontonowym bypassem?? Nie mogę znaleźć informacji, czy „Trzaskowianka” nadal delektuje ryby i ludzi??

 
W Y S Z U K I W A R K A
Sejm uchwalił pomoc finansową dla opozycjonistów z okresu PRL [402,72 zł] Drukuj Email
Wpisał: sejm   
04.07.2017.

Sejm uchwalił pomoc finansową dla opozycjonistów z okresu PRL [402,72 zł]
[nie wiedziałem, trza się ustawić w kolejkę. Załatwia się w IPN, można mail'em , początki. Te 272 grosze – to dowód, że rządzą nami socjaliści – pod wodza biurew. MD]7.6.2017 http://niezalezna.pl/100137-sejm-za-pomoca-finansowa-dla-opozycjonistow-z-okresu-prl
  Wszystkie kluby i koła poparły podczas sejmowej debaty projekt nowelizacji, przyznający 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL. Świadczenie ma być przyznawane bezterminowo i bez względu na dochód. Posłowie debatowali nad sprawozdaniem komisji polityki społecznej i rodziny ws. projektu nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Projekt przygotował senat; jego pierwsze czytanie w sejmie odbyło się na początku listopada ub. roku.

Projekt zakłada m.in., że działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych będą otrzymywali 402,72 zł miesięcznie bezterminowo (do końca życia) oraz bez względu na dochód.

W dotychczasowym stanie prawnym świadczenie to przyznawane było tylko na rok i po spełnieniu określonego kryterium dochodowego (np. dochód osoby uprawnionej samotnie gospodarującej nie powinien przekraczać kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury).

W dyskusji przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych poparli przyznanie miesięcznych świadczeń opozycjonistom i osobom represjonowanym w okresie PRL. Podkreślali, że są to ludzie, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności po upadku komunizmu i w związku z tym zasługują na comiesięczne wsparcie finansowe.
 

Wolna Polska powoli [to Ona jest wolna?? Ale przyznaje powoli, to prawda.. MD] przestaje być złą, niesprawiedliwą matką dla swoich dzieci - podkreślił poseł PiS Janusz Śniadek.

Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL, którzy również zdecydowanie opowiedzieli się za przyznaniem świadczeń dla opozycjonistów z okresu PRL, krytykowali jednak proponowane źródła finansowania nowych świadczeń, którym mają być budżety samorządów. Wyrazili również wątpliwości co propozycji zniesienia trybu konkursowego w powoływaniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (ma być on mianowany przez premiera na wniosek ministra).

W związku z poprawką zgłoszoną przez koło poselskie Wolni i Solidarni projekt trafił z powrotem do komisji polityki społecznej i rodziny. Poprawka ta przewiduje zagwarantowanie działaczom opozycji i osobom represjonowanym minimum dochodu w wysokości co najmniej 2050 zł brutto. Poseł Małgorzata Zwiercan (WiS) zwróciła uwagę, że taka gwarancja jest zawarta dla b. funkcjonariuszy SB w tzw. ustawie dezubekizacyjnej. Dodała, że poprawka dotyczy zwłaszcza tych osób, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

=========================

Byli opozycjoniści będą mogli również korzystać z prawa do korzystania z opieki medycznej poza kolejnością, a także usług farmaceutycznych świadczonych przez apteki.

Zmieniony ( 09.07.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.