Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 113 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Wymusznie, wymieszanie arrow Gdańsk: Pożar kościoła św. Piotra i Pawła.
Sunday 28 February 2021 17:40:55.32.
migawki

28.02.2021 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

 Nie podają statystyki zgonów na covid osób, które już zaszczepiono i nabrały rzekomej odporności.

  W styczniu otworzono na tej stronie [czy przeczytano do końca i ze zrozumieniem?] dwa miliony 84 tysiące artykułów. Kolejny rekord. Propagujcie więc, proszę, szczeg. wśród znajomych przestraszonych i tracących nadzieję. Powinna im pomóc. Żebyśmy w lutym wyrównali tę liczbę, a będzie o 10% dni mniej...

  My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

                                                                                                     Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił
 
W Y S Z U K I W A R K A
Gdańsk: Pożar kościoła św. Piotra i Pawła. Drukuj Email
Wpisał: "Nieznani sprawcy"   
02.06.2019.

 

 

Gdańsk: Pożar kościoła św. Piotra i Pawła.

2 czerwca (08:00) Aktualizacja: 43 minuty temu

https://www.rmf24.pl/fakty/newsamp-gdansk-pozar-kosciola-sw-piotra-i-pawla,nId,3023236Pożar dachu zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku na Żabim Kruku. Strażacy dostali wezwanie ok. godz. 6 rano. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Otrzymaliśmy informację o godz. 06:02. Na miejsce zostały zadysponowane praktycznie wszystkie siły z Gdańska - mówił nam rano Marian Hinca ze straży pożarnej w Gdańsku.

Mamy do czynienia z obiektem sakralnym, dużej powierzchni, więc błyskawicznie zadysponowano kolejne siły z całego województwa - dodawał przed godz. 8 Hinca. Z ogniem walczyło 28 zastępów straży pożarnej - w sumie blisko stu strażaków.

Spaliło się około 200 m2 konstrukcji dachowej. Strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na główną część dachu. 

Rozpoczęła się już rozbiórka nadpalonych elementów dachu. Ponieważ użyta do gaszenia woda kapie z części dachowej do wnętrza kościoła, strażacy zabezpieczają też folią niektóre zabytkowe elementy stanowiące wyposażenie kościoła, aby je zabezpieczyć przed dalszym zalewaniem. Strażacy wynieśli też ze świątyni część jej wyposażenia.

Dziękuję dzielnym i odważnym strażakom. To oni uratowali kościół - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.Tam są bloki, to jest dojazd trudny. Ale sprzęt i ta ich dzielność sprawiła, że opanowali (pożar - PAP) bardzo szybko - dodał.

Według abp Głódzia wewnątrz świątyni ogień nie wyrządził żadnych szkód. Tyle tylko, że jest trochę wody w prezbiterium, na posadzce i w zakrystii. Natomiast spłonął dach nad zakrystią z jednej strony, 200 metrów. A całość kościoła ma ćwierć hektara - zaznaczył.

Abp Głódź zapewnił, że w ciągu miesiąca w części głównej katedry będzie można celebrować msze św. Łaska Boża i Opatrzność czuwały przy tej tragedii - ocenił hierarcha.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane - ze wstępnych informacji wynika, że kościół był zamknięty i nikogo [a ludzi kościoła md] nie było w środku.

Kościół św. Piotra i Pawła zlokalizowany jest na terenie Starego Przedmieścia. Jego budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. [to sowieci spalili. Systematycznie palili i burzyli cały Gdańsk – jako „miasto germańca” MD] Stopniowo była ona odbudowywana.

Zmieniony ( 02.06.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.