Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 73 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow MĄDRA JOLA w Japonii (II) arrow W REAKTORZE NR 2 FUKUSHIMY DOCHODZI DO ROZSZCZEPIENIA ?
Wednesday 03 June 2020 14:52:10.29.
W Y S Z U K I W A R K A
W REAKTORZE NR 2 FUKUSHIMY DOCHODZI DO ROZSZCZEPIENIA ? Drukuj Email
Wpisał: sigma,   
02.11.2011.

W REAKTORZE NR 2 FUKUSHIMY DOCHODZI DO ROZSZCZEPIENIA ?

...ale na małą skalę, więc to nic takiego (!!) – oświadczył przedstawiciel TEPCO

TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) oznajmił dziś, że cząsteczki roztopionego paliwa nuklearnego w rdzeniach w reaktorze nr 2 elektrowni jądrowej Fukushima 1 mogły chwilowo zainicjować reakcję krytyczną.

Chociaż Nuclear and Industrial Safety Agency oznajmiło, że nie zanotowano gwałtownych zmian w temperaturach reaktora, ani poziomie ciśnienia, a sam reaktor jest ogólnie raczej stabilny, to odkrycie może unicestwić plan wygaszenia wszystkich trzech uszkodzonych reaktorów do końca roku.

Przypuszczenie, że stan krytyczny lub podtrzymywana jądrowa reakcja łańcuchowa może występować od czasu do czasu lub częściowo, wynika z wykrycia jednej stutysięcznej bekerela na cm3  ksenonu-133 oraz ksenonu-135 w próbkach gazu.

Ksenon-133 i ksenon-135 powstają podczas rozszczepienia i zazwyczaj nie są wykrywane nawet w działającym reaktorze, gdyż pręty paliwa jądrowego są pokryte cyrkonem. To oznacza, że w roztopionym paliwie nuklearnym dochodzi OBECNIE do reakcji rozszczepienia.

Okres połowicznego rozpadu ksenonu-133 i ksenonu-135 jest krótki – to pięć dni dla ksenonu-133 i dziewięć godzin dla ksenonu-135. Wynika więc z tego, że do rozszczepienia doszło niedawno.

W środę rano pracownicy TEPCO do reaktora nr 2 wstrzyknęli kwas borny, który powinien zapobiec reakcji rozszczepienia.

Tsuyoshi Misawa, fizyk atomista na uniwersytecie w Kyoto, oznajmił że jeśli dane podane przez TEPCO są dokładne „jest oczywistym, iż wykrycie ksenonu-133 i ksenonu-135 wskazuje na reakcję rozszczepienia jądra. Ta ilość ksenonu nie zostałaby wykryta, gdyby nie doszło do reakcji łańcuchowej, co oznacza, że osiągnięty został stan krytyczny”.

 Przedstawiciel TEPCO oznajmił, że będą powtarzać badania próbek gazu.

Rzecznik NISA, Yoshinori Moriyama, oświadczył, że zapewne reakcja rozszczepienia objęła nieduży fragment stopionego paliwa nuklearnego. Dodał uspokajająco, że rozszczepienie było zapewne nieduże, bowiem „reakcja rozszczepienia na dużą skalę jest mało prawdopodobna”.

 [ to jest bujda, bo do rozszczepienia potrzebna jest masa krytyczna, więc DUŻO materiału, i to w „kompaktnej” konfiguracji. Wniosek – oni nie wiedzą, co się w reaktorach dzieje naprawdę. M. Dakowski]

Wytłumaczył, że większość rdzeni paliwowych i prętów kontrolujących reakcję prawdopodobnie stopiła się w jedną masę, więc trudno sobie wyobrazić, aby ta masa osiągnęła jakiś większy stan krytyczny . [ Już często w przeszłości  różni durnie „nie mogli sobie czegoś wyobrazić”. MD]

 
Rzecznik TEPCO, Junichi Matsumoto, oświadczył, że wyniki testów wskazują, że albo doszło na małą skalę do reakcji rozszczepienia jądra w stopionym paliwie, albo też powstały chwilowe warunki, w których masa osiągnęła stan krytyczny. [ to typowe bla-bla... MD]
Dodał, że jednak fakt, iż temperatura reaktora i poziom ciśnienia nie uległy zmianie, dowodzi, że reakcja rozszczepienia nie mogła być duża.

Zauważył, że do podobnych reakcji mogło dojść w uszkodzonych reaktorach 1 i 3.
 

Tsuyoshi Misawa, fizyk atomista, dodał, że rząd zamierzał do końca roku doprowadzić do wygaszenia reaktorów, czyli osiągnięcia stanu, gdy temperatury w reaktorach są stabilne i pod kontrolą – jednak rząd miał takie zamiary w przekonaniu, że stopiona masa nie może osiągnąć stanu krytycznego. Z ostatnich zdarzeń wynika, że założenie to jest utopijne, a wygaszenie reaktorów w przewidywalnej przyszłości – mało realne. [Mówienie o zamiarach „rządu” w sytuacji reaktorów poza kontrolą inżynierów - jądrowców - też przykład bredzenia. MD] Jednak przedstawiciel NISA jest wciąż dobrej myśli, chociaż nikomu nie wyjaśnił, na czym opiera swój optymizm.

opracowane na podstawie:
http://www.japantimes.co.jp/text/nn20111102x1.ht...

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.