Jak murzyn bezczelnie rabuje Niemców – na 1.5 miliona euro rocznie. I poprawia rasę “nordycką”.

“Mr Cash Money” i nigeryjski przekręt na “tatusia”. Niemcy są bezradni

Marcel Leubecher nigeryjski-przekret-na-tatusia-niemcy-sa-bezradni

Die Welt

Jak można naciągnąć niemieckie państwo na 1,5 mln euro rocznie? Jonathan A. Niemiec pochodzenia nigeryjskiego uznał ojcostwo 24 dzieci w Nadrenii Północnej-Westfalii. Dzięki temu ponad 90 osób uzyskało prawo pobytu w Niemczech. “Welt” wyjaśnia, dlaczego uznanie ojcostwa jest tak łatwe.

"Mr Cash Money" i nigeryjski przekręt na "tatusia". Niemcy są bezradni
Zrzuty ekranu konta Jonathana A. na TikToku

Jonathan A. jest bon vivantem. Urodzony w Nigerii mężczyzna regularnie publikuje w mediach społecznościowych jako “Mr Cash Money” posty o swoim wystawnym stylu życia, pokazując na przykład swoje drogie samochody Mercedes i BMW. Według magazynu ARD “Kontraste”, który badał tę sprawę, jego bogactwo opiera się na planowaniu rodziny szczególnego rodzaju: “Mr Cash Money”, który jest zameldowany w Dortmundzie, uznał do tej pory ojcostwo 24 dzieci w Niemczech; matki są Afrykanami różnych narodowości.

Ponieważ Jonathan A. otrzymał niemieckie obywatelstwo, wszystkie te dzieci i ich matki automatycznie otrzymują pozwolenie na pobyt w Niemczech — i prawo do pełnych świadczeń socjalnych. Według “Kontraste”, 94 osoby, w tym matki dzieci i ich dalsi krewni, otrzymały już prawo pobytu w Niemczech za pośrednictwem “osoby naturalizowanej”, czyli Jonathana A.

Według szacunków władz Zagłębia Ruhry, koszty socjalne dla tych krewnych z wyboru wynoszą około 1,5 mln euro rocznie.

Luksusowy hotel dla uchodźców z Ukrainy w Niemczech. Jak to działa?Narkomani, blokowiska i ślady zimnej wojny. Mroczne zakamarki Berlina

Jak dowiedział się teraz “Welt”, Jonathan A. sam skorzystał z niemieckiego zezwolenia na pobyt ze względów rodzinnych. “Był żonaty z obywatelką Niemiec. W rezultacie początkowo otrzymał zezwolenie na pobyt przez swoją niemiecką żonę, zanim został naturalizowany”, poinformował “Welt” odpowiedzialny rząd okręgowy Arnsberg. Niemiecki paszport został mu wydany w 2009 r.

“Brak sprawdzenia, czy może on opiekować się dzieckiem”

Pierwsze pytanie, które nasuwa się, gdy rzekomo pozbawiony środków do życia mężczyzna deklaruje chęć posiadania w Niemczech wielu cudzoziemskich dzieci, brzmi: dlaczego mu na to pozwolono? Odpowiedź jest bardzo banalna z punktu widzenia prawnego: ponieważ pozwala na to niemieckie prawo. Aby zostać uznanym za ojca zgodnie z obowiązującym prawem, nie trzeba być biologicznym ojcem dziecka. Wystarczy uznać ojcostwo dziecka.

Jak poinformował “Welt” rząd okręgu Arnsberg, procedura uznania w sprawie Jonathana A. była taka sama jak we wszystkich innych sprawach: w przypadku uznania ojcostwa zgłasza się mężczyzna. Twierdzi, że kobieta taka a taka urodziła lub wkrótce urodzi dziecko i chce zostać uznany za jego ojca. Jeśli matka wyrazi na to zgodę, sprawa jest właściwie zamknięta.

Oświadczenie o opiece nad dzieckiem musi być jednak zawsze podpisane. Mężczyzna musi wówczas zadeklarować chęć faktycznej opieki nad dzieckiem. To czyni go zobowiązanym do alimentacji. Jeśli jednak nie wywiąże się z obowiązku alimentacyjnego, urząd ds. młodzieży pokryje koszty i może później spróbować odzyskać je od ojca.

Decydującym czynnikiem jest jednak to, że według władz okręgu Arnsberg, gdy tylko ojciec podpisze obowiązkowe oświadczenie o opiece, “nie ma dalszego badania, czy może on faktycznie opiekować się dzieckiem”.

W przypadku Jonathana A., kilkoro z jego 24 uznanych dzieci zostało już uznanych przez niego prenatalnie. Dzieci cudzoziemek otrzymały następnie obywatelstwo niemieckie od urodzenia bez procedury naturalizacji.

“Nadużycie, które woła o pomstę do nieba”

Według profesora prawa Haralda Döriga, “obecnie nie ma żadnych kryteriów, które zabraniałyby mężczyźnie uznania ojcostwa dziecka, gdy tylko matka wyrazi na to zgodę. Nie musi on wykonywać pracy zarobkowej ani posiadać zezwolenia na pobyt”.

Ustawodawca założył w dobrej wierze, że nikt nie przyjmie dziecka od kogoś innego, jeśli nie jest biologicznym ojcem lub nie ma bliskich osobistych relacji z matką, lub dzieckiem. “Najwyraźniej, biorąc pod uwagę wiele dzieci, których ojciec jest nieznany władzom, wszyscy są szczęśliwi, jeśli jakiś mężczyzna zgodzi się to zrobić”, powiedział były federalny sędzia administracyjny w wywiadzie dla “Welt”.

Według Döriga, “w wielu przypadkach oszustwo związane z nadużyciami działa w taki sposób, że cudzoziemiec bez pozwolenia na pobyt uznaje ojcostwo niemieckiego dziecka. Jeśli dziecko uzyskuje niemieckie obywatelstwo za pośrednictwem matki, ojciec również otrzymuje prawo pobytu wraz z uznaniem ojcostwa. Zgodnie z zasadą: dziecko potrzebuje ojca”.

Oczywiście istnieje również przypadek odwrotny, w którym cudzoziemka nie ma prawa pobytu, a Niemiec uznaje ojcostwo, nie będąc biologicznym ojcem. Ojcami są często Niemcy bez własnych dochodów, którzy dzięki takiej przysłudze zarabiają dodatkowe pieniądze. “Matka otrzymuje wtedy prawo pobytu, ponieważ musi opiekować się swoim niemieckim dzieckiem. Koszty utrzymania matki i dziecka ponosi podatnik”.

W końcu niemiecki rząd planuje reformę prawną, która będzie częściej angażować władze imigracyjne od samego początku, gdy ojcostwo zostanie uznane — a nie tylko wtedy, gdy otrzymają podejrzenie znęcania się. Dörig mówi: “Do tej pory władze były angażowane tylko wtedy, gdy podmioty odpowiedzialne za uznanie ojcostwa, tj. notariusze i urzędy ds. młodzieży, miały wystarczające podejrzenia. Jednak często nie mają oni wystarczających informacji, a notariusze czasami mają własne interesy”.

Większość spraw o uznanie ojcostwa dzieci z zagranicy jest prowadzona przez niewielką liczbę notariuszy w całych Niemczech. Niektórzy z nich dokonywali setek potwierdzeń ojcostwa rocznie; wielu przyzwoitych notariuszy w ogóle nie brało udziału w wątpliwych potwierdzeniach, według Döriga.

“Obecne przepisy umożliwiają nadużycia, które są oburzające. Prawo musi zostać pilnie zmienione. Władze imigracyjne muszą być zaangażowane w procedurę od samego początku” — mówi profesor prawa. “Ponadto uznanie ojcostwa może stać się skuteczne tylko wtedy, gdy można udowodnić, że między ojcem a dzieckiem istniała już bliska osobista więź przez co najmniej rok. Coś innego powinno mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy strona uznająca jest biologicznym ojcem dziecka, co zwykle nie ma miejsca w przytoczonych przypadkach “.

W przypadku rażącego przypadku “pana Cash Money” i jego pokrewieństwa z wyboru kluczowe znaczenie ma również następująca kwestia: w momencie poświadczenia ojcostwa nic nie można poprawić. Nawet jeśli później okaże się, że zostało ono nieprawidłowo ustalone.