Optymista Mentzen o rekordowej inflacji: „Pozwoliliśmy rządzić idiotom”. [Przecież to rabusie].Ten kilkuletni bal z elementami cyrku był na nasz koszt.

https://nczas.com/2022/09/30/slawomir-mentzen-o-rekordowej-inflacji-pozwolilismy-rzadzic-idiotom/

Sławomir Mentzen, ekonomista i wiceprezes partii KORWiN, skomentował w swoich mediach rekordową inflacja ogłoszoną właśnie przez GUS. Zdaniem Mentzena w przyszłym roku inflacja przebija 20 proc.

„Inflacja za wrzesień wyniosła 17,2%. Nasza gospodarka zbliża się do ściany, ale niestety daleko nam do sufitu tej inflacji. W przyszłym roku raczej bez problemu przebijemy 20%, najgorsze dopiero przed nami” – twierdzi Sławomir Mentzen.

„Idziemy w bardzo złym kierunku”

„Jeszcze większym zaskoczeniem i dużo gorszą wiadomością niż inflacja na poziomie 17,2% jest inflacja bazowa, która wyniosła aż 10,8%. Tak dużego skoku inflacji bazowej jeszcze nie mieliśmy. Idziemy w bardzo złym kierunku. Jeżeli stopy procentowe pójdą w górę, będziemy płacić jeszcze więcej za kredyty, a gospodarka będzie się bardzo szybko chłodzić. Jeżeli stopy procentowe nie urosną, kurs złotego będzie dalej leciał na twarz, a inflacja rosła coraz szybciej. Każde rozwiązanie będzie niosło ze sobą negatywne skutki” – czytamy we wpisie eksperta.

„Rządy karmiły tę inflację latami”

Dalej Mentzen pisze, że rządy „karmiły tę inflację latami, głaskały po główce, uczyły ją jak żyć, jak raczkować, chodzić, a na końcu biegać”.

„W końcu stała się duża, dojrzała, niezależna i nie bardzo mamy teraz na nią jakiś wpływ. Działać trzeba było wcześniej, teraz można obserwować spektakularną katastrofę. Nie ma łatwego i bezbolesnego sposobu na wyjście z tak wysokiej inflacji” – pisze Mentzen .

„Rządy ekonomicznych analfabetów”

„To jest cena, którą płacimy za rządy ekonomicznych analfabetów, za durną wiarę, że dobrobyt nie bierze się z pracy, przedsiębiorczości i oszczędności, a z zasiłków, długu i drukowania pieniędzy” – czytamy we wpisie Mentzena.

„Tu ułuda jest popularna nie tylko w Polsce, prawie cała Europa zmaga się z tymi samymi problemami. Wszyscy robili to samo. Najpierw bliskie zeru stopy procentowe, potem lockdown, a następnie zalanie gospodarki niewyobrażalnie wielkimi sumami pustego pieniądza. Nałożyła się na to wojna, sankcje i mamy katastrofę” – pisze dalej Mentzen.

„Pozwoliliśmy rządzić idiotom”

„Wszyscy zapłacimy teraz gigantyczny rachunek za to, że pozwoliliśmy tyle lat rządzić idiotom. Jedni są winni bardziej, bo ich popierali, inni mniej, po prostu zrobili za mało, żeby ich powstrzymać. Cierpieć będziemy jednak wszyscy, ten kilkuletni bal z elementami cyrku był na nasz koszt. Teraz przyszedł czas za niego zapłacić”.